Природонаучният музей в Черни Осъм ще представи България на престижното Венецианско архитектурно биенале 2025, като част от международната изложба „Дълбоки повърхности“, организирана от ЮНЕСКО. Събитието ще се проведе от 10 май до 23 ноември и включва 50 обекта от цял свят – световно наследство, биосферни резервати, глобални геопаркове и други уникални локации.
Музеят ще демонстрира визията си за съвременно представяне на природното наследство, базирана на концепцията за разширяване на експозицията и реновиране на музейната сграда. Централно място в представянето заемат два природни обекта на ЮНЕСКО – „Вековните букови гори на Централна Стара планина“ и Биосферният парк „Централен Балкан“, обхващащ и територията на община Троян.
Ключов акцент в участието е дървен детайл от слоеста букова дървесина, създаден с матрица и преса в близката фабрика „Обнова“ – първата фабрика за шперплат в България, основана през 1922 г. Именно от тези локални материали ще бъде изграден и бъдещият интериор на музея, който ще разказва историята на буковите гори и тяхното значение за региона.
Изложбата „Дълбоки повърхности“ показва как архитектурата и интериорният дизайн в музеите и посетителските центрове могат да успешно обединят природно и културно наследство, устойчивост и съвременен подход към обучението. Участниците са подбрани на конкурсен принцип, а кандидатурата на музея в Черни Осъм е подготвена със съдействието на доброволките Йохана Шмит и Лили Крум от Германската комисия на ЮНЕСКО.
Сред участниците в изложбата е и още един български обект – Историческият музей в Исперих с Тракийската царска гробница край с. Свещари