На 20.03.2025 г. младите ловешки детективи посетиха обновената сграда на Младежкия дом в Ловеч. На ученици от 9,10 и 11-ти клас от Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина /НПГВМ/ ,,Проф. д-р Д. Димов” – Ловеч, под ръководството на техните преподаватели Иваничка Маринова и г-жа Камелия Калчева, бе представен проект ,,Преустройство на сградата на Младежки дом Ловеч за младежки дейности, музейни дейности и дейности на община Ловеч”, с финансовата подкрепа на Оперативна програма ,,Региони в растеж” 2014-2020 г.
Това беше втората среща в Ловеч, в изпълнение на Фаза 2 от Националната кампания на Мрежата от 27 ОИЦ ,,Детективи на европейски проекти” 2024-2025 г., целяща да насърчи информираността на младите хора за финансирането на проекти от Европейския съюз /ЕС/.
По време на първото събитие, в началото на декември 2024 г., учениците се запознаха с Информационната система за управление и наблюдение от ЕС /ИСУН/ 2020, разглеждайки финансирането на проекти на национално и регионално ниво. Техният интерес се спря на последващо обследване изпълнението на проекта за Младежкия дом.
Събитието започна с кратко въведение от страна на Областен информационен център-Ловеч, инициатор на срещата, за идеята на Кампанията, етапите през които преминава, припомни на ,,младите детективи” за свършеното дотук, че целта на настоящото посещение е с практическа насоченост – проучване и мониторинг на обекта на избрания от тях проект, научавайки ,,от първо лице” подробности за вложените европейски средства. След това посещението продължи с представяне екипа за управление, с бенефициент Община Ловеч. Г-н Петър Деков, ръководител на проекта за преустройството на Младежкия дом, разказа по интересен и достъпен за учениците начин подробности за сградата, кога и как е започнало всичко по изпълнението, какви са били целите за обновяването на тази така важна сграда за града, етапите през които е преминало ремонтирането, избора на изпълнител, финансовите параметри, сроковете и други факти.
Съгласно инвестиционния проект, са реализирани промени в разпределението на всички етажи, обособени са няколко функционални зони и подзони, ново обзавеждане, мерки за енергийна ефективност и достъпна среда. Зоните и подзоните са предвидени за:
- Регионален исторически музей /РИМ/ – Ловеч, включващ 8 музейни зали, административна част, фондохранилища, лаборатория и др.;
- Детски интерактивен център,,Пътуване във вселената”, предназначен за игра на открито и закрито, Мултифункционална зона за STEAM и експозиционна част;
- Художествена галерия – Ловеч, включваща фондохранилище и експозиционна зала за художествени творби;
- 3 танцови зали;
- Зала за културни събития и 2 прожекционни зали за срещи;
- Кафе-сладкарница;
- Търговски обект;
- Централно фоайе.
Главната цел на проекта е да развие културния живот и обогати културната инфраструктура в община Ловеч.
Вълнуващата част за младежите беше разходката около и в Младежкия дом, по отделните етажи и помещения вътре в сградата. По време на обиколката те се срещнаха с някои от ползвателите на услугите. Учениците разгледаха обновената Ритуална зала, голямото входно фоайе, станаха свидетели на организирана официална регионална среща от 140 участника по повод Световния ден на Социалната работа в една от големите зали. Младите детективи бяха и от първите посетители на много от модернизираните помещения като кафе-сладкарница, танцови зали, административни офиси, очакващи своите нови ползватели. Голям интерес за тях беше Детският интерактивен център и STEAM-помещението, които насочиха вниманието им към модерния и нестандартен интериор.
Обиколката приключи с най-изненадващата за всички част, а именно помещенията на Историческия музей. Директорът на РИМ – г-жа Силвия Георгиева, разведе първите посетители на музея – младите детективи, из някои от залите, все още в процес на довършителни дейности, с обещанието да бъдат сред получилите специална покана при откриването на завършения обект на Регионалния исторически музей.
При цялата обиколка на Младежкия дом детективите на европейски проекти слушаха активно, правиха снимки и видеа, водеха си записки, включваха се активно в дискусиите по различни въпроси от всякакво естество, споделяха впечатления и мнения. Всичко това те ще използват на следващия, последен етап от Кампанията, на който ще трябва до края на май 2025 г., да създадат т. нар. ,,разказ” за избрания проект и в свободна творческа форма за него /видеоматериал, презентация, инфографики, статия или др./ да направят кратко обобщение от проведеното проучване за Преустройството на Младежки дом – Ловеч , представяйки го по време, място и начин, свободно избран от тях /на събитие, в социалните мрежи и др./.
Областен информационен център – Ловеч, както и Екипът на проекта от Общината, увериха учениците и учителите, че могат да разчитат на пълна подкрепа и съдействие от тяхна страна за успешността на Кампанията и ще работят заедно с тях по поставените задачи. Обещаха си с общи усилия да създадат една креативна и вълнуваща ретроспекция на европейски проект от Ловеч, през погледа на младите хора и да се превърнат в пионери на ангажираността на младите хора в града по въпросите на проекти с европейско финансиране.