Даниела Балабанова, БТА

Културните институции и Община Ловеч предвиждат богата програма по повод 150 години от гибелта на Васил Левски. Годишнината ще бъде отбелязана с изложба, конкурси, дебати, военни ритуали и възстановки. Подробно събитията бяха представени от кмета на община Ловеч Корнелия Маринова и представители на културните институции и училища в града на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Ловеч. Присъства и заместник-кметът Венцислав Христов.

Маринова отбеляза, че в края на миналата година се е сформирал национален инициативен комитет за отбелязване на годишнината от гибелта на Апостола. Патрон е президентът на Република България Румен Радев. Инициативният комитет е набелязал основни и спомагателни събития за отбелязване на годишнината. В Националния план са включени всички събития на Община Ловеч.

Кметът каза още, че общинската администрация е кандидатствала пред Министерството на културата за финансиране на проявите с отделни проекти, на обща стойност 57 хиляди лева.

Директорът на художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ Валентин Узунов съобщи, че на 16 февруари, от 17:30 часа, ще бъде открита изложба с живопис, графика и скулптура „Огърлица на безсмъртието“.  „Това е експозиция с български класици художници, които са работили по тематиката, свързана с Апостола“, посочи Узунов. Той добави, че  галерията притежава 18 такива произведения. В изложбата ще бъдат показани и творби, притежание на Националната художествена галерия, на галерията в Карлово, както и скулптури от художествена галерия „Хр. Цокев“ в Габрово. Общо ще бъдат изложени над 30 творби.

Сдружение „Екомисия 21 век“ ще се включат в програмата с национален младежки дебат „Васил Левски в историята, литературата и изкуствата“, съобщи Галина Петрова от сдружението. Ще участват младежки и ученически съвети от десет общини в страната. Събитието ще протече в две части. Ще се състои в залата на Общинския съвет на 18 февруари от 10:00 часа.

В този ден събитията, посветени на Васил Левски, ще продължат с панихида за Апостола в храм „Успение Богородично“.

След това е военният ритуал и гражданско поклонение пред паметника на Васил Левски, с участието на Националната гвардейска част и Гвардейския представителен духов оркестър.Час по-късно Представителният ансамбъл на въоръжените сили ще представи възпоменателния спектакъл „Огърлица на безсмъртието“ в Драматичния театър в Ловеч.

На 19 февруари от 8:30 часа е традиционният туристически поход „По стъпките на Апостола“, който ще тръгне от Ловеч през историческата местност „Пази мост“ до Къкринското ханче. Организатор е Туристическо дружество „Стратеш“, добави Маринова.

Следват две исторически възстановки, подготвени от екипа на Драматичния театър, с помощта на Регионалния исторически музей. Първата – „Началото на края. Последен ден свобода“, е от 10:30 часа на местността „Пази мост“. Половин час по-късно присъстващите на Къкринското ханче ще видят възстановката „Залавянето на Васил Левски“, както и военния ритуал, с участието на Националния военен университет „Васил Левски“, съобщи директорът на театъра Биляна Петрова.

Юлияна Цанева, директор на Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев“, заяви, че в националния ученически конкурс-рецитал „150 години в сърцето на България“ са се включили 1882 участници. От тях жури ще определи девет, които ще участват на живо на 20 февруари от 10:00 часа в Драматичния театър в заключителния етап на конкурса.

Ще бъдат определени трима победители, деветимата финалисти ще получат статуетки, а всички участници – грамота, посочи Илица Петрова, директор на ОУ „Васил Левски“ в Ловеч.

Елена Георгиева съобщи, че в Къкринското ханче и музей „Васил Левски“ през тази година ще отличат хилядния посетител, който ще получи подаръци. Поредица кратки филми ще представят движимите културни ценности, свързани с Апостола – негови лични вещи, които притежава музеят.

Предстои също обогатяване на колекцията в Къкринското ханче. На 18 и 19 февруари двете експозиции ще бъдат със свободен вход за посетители.

В събитията ще се включи и Профилираната езикова гимназия „Екзарх Йосиф Първи“ в Ловеч. На 21 февруари съвместно с Националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика „Ломоносов“ ще организират дискусионно студио на тема „От кой образ на Левски имаме повече нужда в днешния ден – от художествения или историческия“. Ще участват ученици от 10 клас.

По инициатива на БТА на 14 февруари в Националния пресклуб в Ловеч ще се състои дебат, който ще бъде излъчван на живо на страницата на Агенцията. В него ще участват ученици от 12 клас с профил “История и български език и литература“ от Езиковата гимназия. Темата е: „Нужно ли е политическото говорене за Левски“.

В община Ловеч 20 читалища планират на 19 февруари също да отбележат годишнината с различни инициативи,  съобщи секретарят на Ловчанското читалище „Наука-1870 г.“ Пенка Стаменова.