Иво Райнов
Преди седмица виртуалните медии потънаха в скръб, защото населението на България спаднало под 7 000 000 души. В първите дни на тази седмица, пък, прочетохме, че правителството планирало в демографската си програма за тази година 65 000 деца. Така ще увеличало раждаемостта само за година с почти 10 000 деца след рекордно ниската раждаемост от 57 000 , регистрирана през миналата година.
Две новини, всяка от които, въобще не е вярна и подвежда читателя.
Както се казва и двете новини са грешки в преводи или иначе обяснено се дължат на не особено компетентния прочит на числата от журналистите. Тревожната вест за срива под границата на седмия милион е заимствана от един брояч – този на Департамента по социални и икономически науки на ООН.
Нека поясня, че той не разполага с ежедневни данни за родени и починали, нито със справки за емигрирали. Чисто и просто използва математически алгоритъм, получен от средногодишното намаление за последните няколко години. Единственият, който разполага и публикува актуални данни за населението е НСИ, където броят се изчислява с отчитане на родените и починалите и макар и по-неточно на емигриралите.
В края на 2017 година НСИ отчете 7 050 034 души и средно годишно намаление от 45 – 50 000 души. Простата аритметика показва, че няма как в средата на тази година населението да се е стопило с 50 000, а това по-скоро ще стане в края на тази или началото на следващата година. Тоест развръзката е неизбежна, но ще се забави със 6-7 месеца.
Антирекордът в раждаемостта от миналата година също е журналистическа измислица.
Според НСИ през 2017 година са родени близо 64 000 деца. Числото 57 000 е взето на недоверие от медиите от Регистъра на ражданията на здравното министерство, за които се знае, че са неточни, защото се актуализират със закъснение и не получават информацията от по-малките населени места. На този фон и твърденията, че правителството планира няколкохилядно увеличение до 65 000 раждания са си елементарно скалъпени.
Просто правителството е разчело средства за помощи при раждане като е взело за база броят на родените в предходните години. Естествено, че числото 65 000 няма да се достигне, няма да се достигне и 64 000. Апропо, в това бихме се убедили ако контролно погледнем числата в споменатия вече регистър към днешна дата. Да, ама не, защото регистърът не е активен от няколко дни.
Пиша всичко това с тъжната констатация, че демографския проблем в България е просто дъвка, която се жвака от лаици в материята.
Защото нито вайкането на медиите, нито пълното безхаберие на управляващите по отношение на демографските процеси вещаят наченките на някаква политика за забавяне и евентуално овладяване на демографската криза. Нищо, че има цял правителствен ресор и министър, който отговаря за това.
Ние, пенсионерите сме много изпълнителни. Каква е квотата, за да се включим в решаването на демогравския проблем!