Кирило-Методиевският научен център при БАН ще гостува с две изложби в Ловеч. На 5 май (петък) на открито, пред сградата на Община Ловечq ще бъде позиционирана изложбата „В началото бе буквата….“
Изложбата „В началото бе буквата…“ е един своеобразен разказ за употребата на различните графични системи на територията на българските земи в един широк времеви диапазон от петото хилядолетие преди Христа до наши дни – от врязаните знаци върху керамика през частично съхранените тракийски писмени паметници, многобройните гръцки и латински надписи върху камък и метал до най-ранните текстове, написани на старобългарски посредством двете графични системи – глаголицата и кирилицата. Делото на Кирил и Методий поставя ново начало за славянския свят и нова епоха за вече християнска България.
Втората изложба „Пътят на Свeтите Кирил и Методий и техните ученици“ ще бъде открита на 9 май (вторник) от 17,30 часа в Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ – Ловеч.
Документалната изложба ще покаже някои от повратните точки в делото на Първоучителите и на техните следовници, както и места, символични за паметта към тях. Посетителите ще имат възможност да видят и знаменателни паметници на славянската книжовност, религиозни средища, произведения на изкуството.
Тя ще бъде открита от проф. Славия Бърлиева, заместник-директор на Кирило-Методиевският научен център при БАН. Проф. Бърлиева е автор на концепцията и текстовете в изложбата.
Изложбите са част от поредицата събития, свързани с 1160 години от създаването на славянската писменост.
Община Ловеч и Кирило-Методиевския научен център при БАН подписаха споразумение за сътрудничество. Двете страни обединяват усилия за популяризирането в Ловеч на Кирило-Методиевото дело и утвърждаването на Кирило-Методиевото наследство като неотменима част от българската култура.