Как се променя градската култура в края на 19 век и началото на 20 век можеха да видят и усетят посетителите на Деветите „Варошлийски вечери 2017“, проведени на 24 септември в Ловеч.
Промяната е във всички сфери – музика, нрави, архитектура, храна, мебели, облекло. Посетителите в неделя на Етнографския комплекс, който включва Драсовата и Рашевата къща, тази година бяха посрещани от скулптура на типична ловешка мома с традиционна носия. Тя е изработена от Иво Чехларов и е чудесно въведение в тематиката и духа на изложението.
Фокусът на изданието е върху старите градски песни, за което се погрижиха фолклорна група „Югла“ при НЧ „Пробуда – 1926 г.“ – с. Йоглав, и вокална група „Настроение“ при НЧ „Паисий – 1896 г.“ – с. Александрово.
Посетителите в неделя можеха да се снимат в ретро фото с помощта на доброволците от Регионална библиотека „Проф. Б. Цонев“ и с помощта на костюми от Драматичен театър – Ловеч. Имаше щандове с рекламни материали, а също и възможност да се дегустират ястия от варошлийската кухня. През този ден експозицията на Етнографския комплекс беше с вход свободен.
„Варошлийски вечери 2017“ са част от Европейските дни на наследството 2017 г. с национален координатор Министерството на култура.