Как се пише сценарий за филм се запознаха учениците от кино клуба към СУ „Св. Климент Охридски” в Ловеч.   На 9 и 10 март  те имаха поредно занятие с Радослав Гизгинджиев, не само един от най-провокативните и четени съвременни български писатели, но и режисьор. Лекторът изясни по достъпен начин  какво е литературен сценарий ,  какво е режисьорски сценарий и  как се структурира.   Младите кинолюбители разбраха, че  писането на сценарий е най-важното нещо по пътя за направата на един филм и че добър филм не може да се направи без добър сценарий. От първия проект до последното му превъплъщение, което е продължителен процес, изискващ отдаденост и търпение, сценарият разказва истории.  

В занятието учениците – от различни класове, но с общ интерес към седмото изкуство, имаха възможност да се запознаят с малко известния разказ на Елин Пелин „Изпуснати думи” и  с едноименния филм по него на режисьора Радослав Гизгинджиев. В ролите са Койна Русева и Георги Вачев, в епизодите -Анелия Ташева, Пресиян Михайлов, Анелия Желева, Биляна Мартугина, Нона Титирякова, Харитина Агопиан, Валентин Станков.  Децата споделиха своите впечатления от филма, режисьорът „открехна“ как е стигнал до този сюжет и бе впечатлен, че посланията и препратките са разбрани от подрастващите. На втория ден учениците от „Климент Охридски“ създадоха и композираха своя история. Направиха подробно описание на героите, местата за заснемане и развиха сюжета, като проявиха ентусиазъм и въображение.

Проектът „Азбука на седмото изкуство” е  финансиран от Национален фонд „Култура“, „Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество“ и се изпълнява от Сдружение „Мисия. Иновации. Гражданство – МИГ” в партньорство със СУ „Св. Климент  Охридски”. Целта   е да  се формира публична култура, уважение и интерес към постиженията на киното. В рамките на проекта за ученици, учители и родители се организират прожекции на  игрални и документални филми, които са избрани въз основа на резултатите от онлайн проучване.  Учениците ще  се докоснат до магията на филмовото изкуство и получат базисни познания за това как се пише сценарий, каква е ролята на оператора, монтажиста, музикалния оформител и т.н.  В заниманията ще бъдат прожектирани български филми. Всяко гледане на филма е придружено от разказ за създаването на картината и последваща дискусия.  „Азбука на седмото изкуство “ е създаден, за да привлече вниманието на семейството към важността на съвместното гледане и обсъждане на филмови шедьоври с деца, за което ще бъде  организирано открито гласуване сред ловчалии и чрез системата „Активни граждани“. Всеки жител на Ловеч би могъл да гласува за филми, които според него са важни за формирането на единен културен код и обединяването на поколенията около изучаването на шедьоврите на българското кино.