Почти преди всеки избори обяснявам подробно, каква е ролята на медиите в предизборните кампании, как се случва всичко, какви са законовите изисквания. Информация, която би трябвало да няма нужда от обяснение, но все пак. Макар и в края на кампанията, ще припомня отново защо има предизборни материали и всички важни моменти.
Във връзка с коментари и запитвания от граждани, както за съжаление и липсата на необходимата обща култура, съчетана с нетърсене на общодостъпна информация, ще внеса яснота относно ролята на медиите в предизборната кампания.
Първо, според изискването на Закона, всички медии трябва да публикуват достоверна информация за собственика на медията, адрес, телефон, ако има финансиране извън обичайните търговски сделки, т.е. ясна и публична информация кой стои зад медията.
Например, в „Ловеч днес“ такава подробна информация се съдържа на поне 3 места. Причините за това са прозрачни – собственика носи отговорност за всички публикации и коментари и читателите трябва да знаят кой пише.
Обикновено за тези медии, които разпространяват фалшиви, манипулативни или жълти новини, НЕ може да може да намерите информация кой стои зад тях. И въпреки, че това е брутално нарушение на Закона, никой не търси сметка на нарушителите. Факт.
Второ, според Изборният кодекс, медиите които отразяват изборните кампании трябва според Хронограмата на ЦИК да направят предварително следното:
- Да обявят на сайтовете си Условията и тарифите за отразяване на кампанията.
- Да изпратят на РИК и/или ЦИК своите Условия и тарифи за отразяване на кампанията.
Тук е важно да отбележа, че условията и цените са ЕДНАКВИ за всички участници в изборите!
Трето, след като предварително са обявени цените и условията, желаещи политически субекти участващи в изборите, могат, ако имат желание да сключат договор с избраните от тях медии и според предварително обявени условия и цени да получат място за отразяване на своите кампании.
Четвърто, на всеки видео, аудио или текстов материал, публикуван като част от предизборната агитация, трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да бъде посочено:
- Текста: „Купуването и продаването на гласове е престъпление“
- Издателя на съответния материал – политическа партия или коалиция
Пето, след края на изборите медиите и политическите партии представят отчет пред Сметната палата за получените и израсходвани средства. Отчетите са публични и всеки може да ги види.
Пиша всичко това и го обяснявам за пореден път, мисля разбираемо, за да са наясно читателите какъв е процеса на отразяване на изборите. Ако някоя политическа сила не е пожелала да рекламира в „Ловеч днес“, то НЯМА как да бъде отразено абсолютно нищо от нейната кампания. Такъв е закона.
Всяка партия или коалиция сама изгражда стратегията си за предизборна агитация според разбиранията и целите си, както и сама избира дали да рекламира, кога и къде. И тук няма място за спекулации.
А защо тази кампания е толкова „на тъмно“ е въпрос на един следизборен коментар по темата.
Аз, както и моята медия, нямат абсолютно никакво отношение в предизбораната кампания, към подадените агитационни материали. Личните ми разбирания в продължение на десетки години са публични, ясни и непроменени.
Кристално ясно разбирам, че някои публикации по време на предизборната кампания дразнят едни и са харесвани от други. „Ловеч днес“ е единствено платформа, в случая, за да може всяка подадена по установеният в Изборният кодекс ред, да достигне до читателите.
Ако питате защо вашата партия НЕ публикува нищо тук или в други медии, ще ви насоча – попитайте водачите на листи, лидерите на партиите и техните ръководства.