Павлин Иванов

Днес ще ви представя последната – трета част от изследването „Регионални профили: показатели за развитие”, касаещ ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ на област Ловеч. Изследването се изготвя от екипа на Института за пазарна икономика с цел да се представи социално-икономическото състояние на областите в България към средата на 2020 г. и тяхното развитие от 2000 г. досега. Регионалните профили на областите са очертани въз основа на 66 индикатора, описващи икономическото и социалното развитие на областите.

ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ на област Ловеч

Доходи и стандарт на живот

Въпреки ниската база брутният вътрешен продукт на човек от населението в област Ловеч расте с темп, подобен на средния за страната, и през 2018 г. Така стойността му остава по-ниска от средната – 9,7 хил. лв. при 15,6 хил. лв. за страната. При заплатите и доходите в областта се наблюдава същата тенденция. През 2018 г. средната брутна заплата достига 10,3 хил. лв. годишно (при 13,8 хил. лв. в страната), а през 2019 г. доходите на лице от домакинството – 4454 лв. годишно (при 6013 лв. в страната).

Бедността в областта намалява, но остава по-висока от средната и през 2019 г. Относителният дял на населението, живеещо с материални лишения, е 22,4% (при 19,9% в стра- ната), а на населението, живеещо под националната линия на бедност – 25,3% (при 22,6% в страната).

  Пазар на труда

През 2019 г. в област Ловеч се наблюдава сериозно раздвижване на пазара на труда. Икономическата активност се повишава с 6 пр.п. до 73,5% и почти настига средната в страната (74,3%). Този ръст е съпроводен от силно повиша- ване на заетостта и намаляване на безработицата. Коефициентът на заетост в областта достига 67%, приближавайки се до средните стойности (70%). Коефициентът на безработица пък се свива до 6,5% (при 4,2% в страната).

Предизвикателство пред пазара на труда остава образователната структура на работната сила. Въпреки че делът на населението с основно и по-ниско образование е сравнително нисък (13,5% при 17,6% в страната), работната сила с висше образование е ограничена – 19,1% при 28,0% в страната. Сравнително голям дял от работната сила е със средно образование, което отразява и структурата на икономиката в областта.

Коефициентът на демографско заместване като отношение на населението на възраст 15–19 години към това на въз- раст 60–64 години достига 64,2% (при 65,9% в страната).

Инвестиции и икономика

Инвестиционната активност в област Ловеч не е особено интензивна. Броят на предприятията се повишава, но ос- тава сравнително нисък и през 2018 г. – 46 на 1000 души от населението при 59 на 1000 души в страната. Разходите за придобиване на дълготрайни материални активи и преките чуждестранни инвестиции също са силно ограничени. Първите възлизат на 1165 лв./човек от населението при 2750 лв./човек в страната. Преките чуждестранни инвестиции са над тройно по-ниски от средните за страната – 969 евро/човек при 3560 евро/човек в страната.

Стойностите на тези показатели предопределят и сравнително ниския обем на произведената продукция в област- та. През 2018 г. стойността и` достига 14,7 хил. лв./човек от населението при 25,9 хил. лв./човек в страната.

Към 15 юни 2020 г. усвояването на европейски средства в областта се забързва спрямо предходната година и стойността на изплатените суми на бенефициенти по оперативните програми изпреварва средната в страната. Тя достига 2121 лв./човек (при 1976 лв./човек в страната), а в рамките на областта най-много европейски средства усвояват общините Ябланица, Луковит и Троян.

Инфраструктура

Гъстотата на железопътната мрежа в областта остава сравнително ниска и въпреки че гъстотата на пътната мрежа е по-висока от средните за страната стойности, делът на автомагистралите и първокласните пътища остава сравни- телно нисък. През 2019 г. делът на пътната настилка в добро състояние се повишава до 41%, колкото и е средният за страната.

Достъпът на домакинствата до интернет остава сравнително ограничен – 66,8% при 75,1% в страната през 2019 г.

Местни данъци

Усредненото ниво на местните данъци в общините от област Ловеч е сравнително ниско и през 2020 г. Изключение прави размерът на данъчната ставка върху недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица. В област Ловеч тя е средно 2,25‰ при 2,01‰ в страната.

При останалите разглеждани местни данъци – върху превозните средства, търговията, прехвърлянето на собственост и таксиметровия превоз – средните ставки в областта са около 15–20% по-ниски от средните за страната.

Администрация

Представянето на администрацията в Ловеч поставя областта сред първенците в страната. Една от основните причини за това е нарастването на самооценките на местните администрации за развитието на електронното правителство и на предоставянето на услуги на „едно гише“ през 2020 г. И по двата показателя област Ловеч получава над средните за страната оценки. Друга причина за висока- та оценка на администрацията е сравнително добрата прозрачност на органите на местното самоуправление. През 2020 г. рейтингът на област Ловеч достига 77,9% при 70,7% в страната. В рамките на областта най-високи оценки получават общините Троян и Тетевен (над 80%).