zdravnakarta2411151Изготвено е окончателното предложение за Областна здравна карта на област Ловеч, съобщиха от пресцентъра на Областния управител. На 23 ноември в Областна администрация след поредица от заседания комисията, назначена от министъра на здравеопазването, финализира и прие проекта, който се представя за одобрение на националната комисия за изготвяне на Национална здравна карта.

На заседанието се направи оценка на спешната медицинска помощ в област Ловеч, която показва сходни с тези за страната проблеми, които произтичат от недостатъчната кадрова обезпеченост, най-вече с лекари, значителното текучество на персонал и недостатъчното ниво на квалификацията на специалистите като цяло. По време на заседанието бе прието предложението на община Априлци за разкриване на филиал на ЦСМП, който да обслужва населението на общината.

Комисията разгледа потребностите от лекари в първична извънболнична медицинска помощ и по дентална медицина. Бяха отчетени редица фактори, в това число и традиционният пациентопоток и взаимовръзки между населените места, като бе подчертано, че по-голяма част от лекарските/деталните практики се намират в общинските центрове, което затруднява обслужването на населението от малките населени места. След изготвения анализ комисията определи потребности в първичната медицинска помощ от 100 лекари по обща медицина (средно 1335 души на един общопрактикуващ лекар) и 134 лекари по дентална медицина (средно 996 души на един стоматолог). Броят на лекарите е увеличен с 9 (10%), а броят на стоматолозите – със 17 (15%).

zdravnakarta2411152На заседанието бе направена оценка на потребностите от лекари, стоматолози и специалисти по здравни грижи в специализираната извънболнична медицинска помощ и по дентална медицина. Определянето на необходимия брой лекари – специалисти в извънболничната помощ е на база отчетени амбулаторни прегледи в РЗОК – Ловеч по отделните специалности, а за лекарите по параклинични специалности – на база обема на извършената медико-диагностична дейност през последните три години (2012г., 2013г. и 2014г.). Полученият брой специалисти по параклиничните специалности, е подложен на аналитична корекция предвид резултата от нереално висок брой лекари на база брой изследвания. Взети са предвид търсенето и предлагането на съответните медицински услуги при условията на наличните транспортни комуникации, разпокъсаност и отдалеченост на населените места, социалната, демографската и здравната характеристика на населението. Комисията отчете и обстоятелството, че значителен процент (56%) на работещите в специализираната извънболнична медицинска помощ са на договор и в болнична помощ, като при тях продължителността на работния ден е по-малка от 8 ч. – средно 4 ч. В тази връзка, комисията определи потребност от 182 лекари-специалисти. Лекарите по дентална медицина в лечебните заведения за специализирана извънболнична помощ остават трима.

На заседанието бе определена потребност от 205 специалисти по здравни грижи, от тях 154 медицински сестри, 12 акушерки, 8 рехабилитатори, 26 клинични лаборанти и 5 рентгенови лаборанти.

Областната комисия се обедини около становището, че функциониращата система от болнични лечебни заведения и наличните в тях легла в област Ловеч, към настоящия момент е в състояние да отговори на потребностите на населението от болнична помощ, с изключение на леглата за интензивно лечение и дългосрочни грижи, както и леглата с трето ниво на компетентност като цяло.

Проектът на областната комисия за Областна здравна карта на област Ловеч бе подписан от областния управител Ирина Митева и представителите на РЗИ, РЗОК, Регионалната колегия на БЛС, Регионалната колегия на Българския зъболекарски съюз – Ловеч, Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, представителните организации за защита правата на пациентите и представителите на общините от област Ловеч.

 

2 коментара

  1. прочетете становището на ИКОМОС прикритият статут на моста от Общината, и сега продължат да искат да санират! да махат дървената обшивка на Покрития мост, за да се ,,усвоят“ парите . Законите не се спазват от общината и мин. на културата!…,, В този контекст, независимо, че Покритият мост в Ловеч не е единична недвижима културна ценност, той е в състава на …групова недвижима културна ценност! и като такава, следва всяка намеса в него да се счита за намеса в обект с категория “национално значение” и висока степен на юридическа защита….Една от причините за полемиката, пред която сме изправени днес се корени в изготвеното от възложителя Община Ловеч Задание за проектиране….На първо място, прави впечатление, че в него некоректно! е посочен юридическият статут на Покрития мост и значимостта му като НКЦ……..Съгл. Наредба № 7/2004 г. за енергийна ефективност на сградите Глава първа, чл.1, ал.3, т.1, Наредбата НЕ СЕ ПРИЛАГА за “сгради и културни ценности!, включени в обхвата на Закона за културното наследство, доколкото изпълнението на някои минимални изисквания за енергийни характеристики би довело до нарушаване на архитектурните и/или художествените характеристики на сградата.” http://icomos-bg.org/?p=9&l=1&id=222

  2. Всеки нов проект, като този НОВ 4 проект за промяна на ПОКРИТИЯ МОСТ трябва да бъде обществено обсъждан, според европейските изисквания, този нов проект НЕ Е ОБСЪЖДАН пред гражданите на Ловеч. Според бълг. законодателство паметници на културата не се санират, като моста който е недвижима национална групова културна ценност, част от Вароша. Поставянето на гиспсо- картон над река в зона със висока влажност е недопустимо. Гипса се използва само за сухи помещения, запечатването на моста маже да предизвика конденз, който се поема от желязо в бетона и да се получи корозия. Защо ще махат дървената обшивка, тя може да се консервира на место от специалисти реставратори, явно за да санират и отвън моста. За енергийна ефективност се дават най- много пари от еврофондовете.
    Пътното платно на моста е ново изградено ново през 1981г. с ,,напрегната конструкция“ /напрегната стомана в бетона/ . Дограмата трябва да е със същата форма, ще слагат модерни щори , окачен таван, пердета, според Закона за културното наследство се допуска промяна на моста единствено към ….,,доближаване на оригинала“
    Поредната глупост за усвояване на пари. Новата кметица бързо надмина и бившия минчо, от днес/19.11.15г./ за вчера прави обществено обсъждане, тихомълком за символа на града Покрития мост, някой да е разбрал? къде и кога е обявено обсъждането ? някой да е видял новия проект? Коментирайте проекта, да изискваме ново обществено обсъждане, да се запознаем детайлно с новия проект, да ни се предостави техническия паспорт на моста, за да се запознаем със сегашното състояние на съоръжението.За да не превърнат Покрития мост в поредната бутафория и кич.Изискали сме спирането на проекта, и професионална консервация на дървената част. /инициативен комитет/ http://lovechmedia.com/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/%D0%B8%D0%B7%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%8A%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%83%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2/

Comments are closed.