Зрелостничката Радина Караиванова получи най-високата награда в образованието -Национална диплома на Министерството на образоването и науката. Тази година са връчени 28 такива дипломите, като две са в нашата област – в Ловеч и Троян, стана ясно по време на церемонията, която се състоя в приемната на кмета на Община Ловеч в Бароковите къщи.
За връчването дойдоха кметът Корнелия Маринова, Еленко Начев, началник на Регионалното управление по образованието –Ловеч, директорът на ПЕГ „Екзарх Йосиф Първи“ Радослав Хитов с ръководството на гимназията, както и класният ръководител на Радина – Татяна Цокова, учител по немски език .
„Тези успехи не са случайни, те са реален израз на работата в гимназията. Тази диплома се присъжда за отлични успехи, а Радина освен това има и доста награди от различните състезания по немски език, по английски език, в олимпиадата по математика, от националния фестивал на училищния театър на немски език“, съобщи Еленко Начев. Той отбеляза още, че в момента нашият град е една строителна площадка, като за над 6 млн. лева се прави инфраструктурата на училища и детски градини. Еленко Начев изрази надеждата, че всички, които са завършили Езиковата гимназия, смятат Ловеч са свой роден град и, където и да учат, ще се завърнат в родината, а защо не и в Ловеч.
„За мен е огромно вълнение връчването на тази награда, защото съм в свои води в сферата на образованието и защото имаме едно наистина заслужено отличие за момиче, което е положило много усилия и е с огромна ерудиция. Желая ти успехи, вдъхновение, крилати мечти и сбъднати желания. Да запазиш най-скъпите спомени за училището и нашия град“, пожела на Радина кметът Корнелия Маринова. Тя връчи на отличничката поздравителен адрес и позлатена значка на Община Ловеч с образа на Васил Левски.
Радина Караиванова от своя страна благодари на учителите, на цялото училищно ръководство, на своите приятели и родители, за мен това, че са я подкрепяли през този нелек път на труд и усилия. Тя сподели, че има желание да учи медицина в Аахен, Германия, но не изключва възможността да учи и в България.
От своя страна директорът на ПЕГ Радослав Хитов покани Радина да вдигне знамето на гимназията по време на откриването на новата учебна година, което ще стане на 17 септември.
ИНТЕРВЮ С РАДИНА КАРАИВАНОВА
Ако стана лекар, бих искала да „излекувам“равнодушието на хората
- Какви чувства предизвика в теб тази награда? Как я приемаш?
- Една гордост, една огромна чест за това отличие, което е едно признание след многогодишния труд в ловешката Езикова гимназия. Постижение не само на моите усилия, но и на моите преподаватели, на училищното ръководство, приятели и родители, които неизменно ме подкрепяха.
- От тук нататък?
- В момента чакам класиране за специалност „Медицина“ в Германия, но не изключвам и евентуално да следвам медицина и в България.
- Как се става пълен отличник?
- Бих казала, че с много труд, на моменти също така и лишения, но и амбиция, мотивация да учиш, да надграждаш, да се развиваш.
- Как приемат другите съученици твоите успехи?
- Радват се и ме подкрепят. Реално, това не е само една голяма радост за мен, но и за цялото училище.
- И никой не ти се е подигравал, смеел, че си отличничка….
- Ние сме големи хора вече, такива успехи трябва да се приемат от положителната страна, като нещо, което може да обогати всички, да даде пример.
- А ти как се отнасяш към тези, които имат по-нисък успех?
- Приемам ги като нормални хора и не смятам, че академичният успех трябва да те характеризира като човек и личност.
- Имаш ли хоби?
- Разнообразни като цяло хобита имам. Обичам да рисувам в свободното си време, занимавам се с езици, обичам литературата, също така да пътувам.
- Последната книга?
- Вчера прочетох „Жестокият месец“ на Луиз Пени, това е криминале. Като цяло смятам, че тези жанрове са доста интересни, могат да развиват въображението и да те кара да мислиш.
- Кое ти е любимото място в Ловеч?
- Трудно е да се определи, защото смятам, че всяко едно кътче на Ловеч е красиво по свой собствен начин. Както паркът „Стратеш“, така и алеята „Баш Бунар“.
- Ако станеш лекар, какво ще искаш да „излекуваш“?
- Да кажем, че искам да „излекувам“ не нещо физическо, а душевно. Може би равнодушието на хората. Бих желала повече хора да са по-ангажирани и да желаят да помагат. По някакъв начин да подпомагат за развитието на обществото.
(Използвани са въпроси и на други медии.)
Виж в приложен файл наградите на Радина Каравиванова.