Заболяемостта от ОРЗ и Грип за гр. Ловеч в отчетната седмица бележи завишение. Формирана е заболяемост от 141,6 на 10 хиляди население, при 120,3 на 10 хиляди за предходната. Това съобщават от РЗИ Ловеч.

Регистрираните заразни заболявания и предприети противоепидемични мерки в огнищата в област Ловеч през периода са както следва:

Чревни инфекции:

  • Салмонелоза – 1 случай за гр. Троян –дете на 8 г., хоспитализирано в УМБАЛ – Плевен. Контактните в семействота са 4. Издадено е предписание до ДГ „Синчец“ във връзка с приема на братчето в детското заведение. Майката е работеща в рисков хранителен обект и ОДБХ- Ловеч предприемат мерки по компетентност.
  • Ротавирусен гастроентерит – 1 случай за гр. Тетевен, дете на 8 мес., хоспитализирано в УМБАЛ – Плевен, неимунизирано с ваксина срещу ротавирусна инфекция.

            Въздушно-капкови инфекции:

  • Варицела – 5 случая , при 13 за предходната седмица, от които 4 случая за гр. Троян – поредни в СУ „Климент Охридски“, ДГ „Синчец“ и ДГ „Здравец“и 1 случай на неорганизирано дете на 1 г. Петият заболял е от с. Дебнево – първи случай в ОУ „Иван Вазов“.
  • Скарлатина – 1 случай за гр. Ловеч- дете на 4 г. от  ДГ „Зора“
  • Туберкулоза – 3 случая по един гр. Ябланица – жена на 53 г., гр. Троян – мъж на 56 г. и за гр. Летница – мъж на 65 г., пенсионер. Хоспитализирани са в  УМБАЛ – Плевен и в СБАЛББ Троян. Контактните в семействата са обхванати с профилактични изследвания.

За периода 27.01. – 31.01.2025 г. инспектори от  РЗИ Ловеч са осъществили   проверки на 10% от аптеките намиращи се на територията на област Ловеч – проверени са 5 аптеки в гр. Ловеч, разпоредени с писмо на Министерство на здравеопазването за лекарствени продукти, класифицирани в цитираните по-долу групи:

– А10А „Инсулини и аналози“;

– A10BK “Инхибитори на натриево-глюкозния ко-транспортер 2 (SGLT-2)“;

– J01 „Антиинфекциозни лекарствени продукти за системна употреба“

– Лекарствен продукт с INN Palivizumab solution for injection 100 mg/ml -0,5 ml – х1.

Проверките са за установяване за цитираните лекарствени продукти дали са с нерегулярни доставки, забавяне или отказ от складовете на търговците на едро или доставката им е в по-малки от нужните количества.

От групата на инсулините са констатирани откази от складовете на търговците на едро, нерегулярни доставки от складовете на едро и забавени доставки;

От групата на инхибиторите не са установени проблеми с доставките от складовете на едро;

От групата на антиинфекциозните лекарствени продукти за системна употреба, това са антибиотици на суспензии и гранули, които се прилагат на деца са констатирани нерегулярни доставки и отказ от складовете на едро.

Коментар