Европейската комисия изпрати мотивирано становище на България (INFR(2023)2064), поради това че не е приложила правилно принципа „замърсителят плаща“ съгласно Рамковата директива за отпадъците (Директива 2008/98/ЕО относно отпадъците, изменена с Директива (ЕС) 2018/851). За да се спази принципът „замърсителят плаща“, първоначалният причинител на отпадъците или настоящите или предишните притежатели на отпадъците трябва да поемат разходите за управлението им (включително събирането, превозването, оползотворяването (включително сортирането) и обезвреждането на отпадъци).

В България разходите за управление на отпадъците, които гражданите и предприятията плащат, се основават като цяло на данъчната оценка на имота, без да се вземат предвид имащи значение параметри като количеството образувани битови отпадъци. Проучване от 2019 г. установи, че България е единствената държава членка с такава система.

Тъй като системата не отговаря на правните изисквания, през юли 2023 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо. Въпреки че България измени законодателството си, за да се справи с този проблем, разпоредбите така и не са влезли в сила, тъй като всяка година от 2015 г. до 2025 г. прилагането им се отлага последователно.

Според последното отлагане, прието със закон през септември 2024 г., разпоредбите, гарантиращи спазването на принципа „замърсителят плаща“, ще влязат в сила едва през януари 2026 г. Поради това Комисията реши да издаде мотивирано становище на България, която разполага със срок от два месеца, за да отговори и да предприеме необходимите мерки.

В противен случай Комисията може да реши да сезира Съда на Европейския съюз.