Брюксел, 4 ноември 2024 г. – Европейската комисия започна кампания в социалните медии, посветена на върховенството на закона. Чрез нея Комисията се стреми да се подобри разбирането на гражданите за върховенството на закона и въздействието му върху всекидневието. Чрез анимации на известния художник и илюстратор Кристоф Ниман, кампанията се фокусира върху шестте основни принципа, които определят върховенството на закона.
Върховенството на закона близо до гражданите
Целта е абстрактното понятие за върховенството на закона да стане по-разбираемо за гражданите на ЕС и да се подчертае осезаемото му влияние върху тяхното всекидневие.
Кампанията ще се съсредоточи върху шестте основни принципа на върховенството на закона: равенство пред закона, правна сигурност, забрана на произвола, независимост на съдебната власт, законност и разделение на властите.
В България гражданите не смятат, че са достатъчно добре информирани за върховенството на закона
Такава комуникационна кампания очевидно е необходима: въпреки че гражданите на ЕС отдават значение на върховенството на закона, те биха искали да бъдат по-добре информирани за конкретното значение на това понятие. В България значително мнозинство (84%) от хората смятат, че е от съществено значение или важно всички държави членки да зачитат основните ценности на ЕС, включително върховенството на закона. Само 41% обаче смятат, че са добре информирани за върховенството на закона.
Комисарят по правосъдието Дидие Рейндерс заяви: „Върховенството на закона често се възприема като далечно и възвишено понятие, което остава трудноразбираемо за много хора. Въпреки че то определя кои сме и какво ни обединява като европейци, ние сме склонни да мислим за него само когато нещо се обърка. Целта на тази кампания е да помогне на всеки да разбере какво означава върховенството на закона, колко много разчитаме на него във всекидневието си и защо е важно да предотвратяваме неравенството и несправедливостта. Вдъхновени от света на спорта, прекрасните анимации на Кристоф Ниман дават възможност на всички да се идентифицират с принципите на правовата държава“.
Концепцията на анимациите
За да направи абстрактните принципи по-понятни, германският художник и илюстратор Кристоф Ниман, чиито творби редовно се появяват на кориците на „New Yorker“, „National Geographic“ и „New York Times Magazine“, създаде шест семпли, но завладяващи анимирани видеоклипа, които информират гражданите за върховенството на закона чрез истории и използват спорта като метафора.
„Исках да визуализирам върховенството на закона, като го сравня с нещо, което всички познаваме от ежедневието: правилата в спорта. Да играеш футбол, да се състезаваш на пистата или да играеш билярд – всичко това е възможно само ако сме постигнали съгласие за единни и справедливи правила и граници. В моите анимации по забавен начин съм показал какво би се случило, ако тези правила бъдат премахнати. Исках да покажа, че защитата на върховенството на закона създава справедлива и предвидима рамка, в която обществото би могло да процъфтява“, обясни Ниман.
Анимационната поредица ще се разпространява в социалните медии във всички 27 държави членки на ЕС в продължение на четири седмици.
Материали на кампанията
Всички материали на кампанията са достъпни за изтегляне на тази страница на всички официални езици на ЕС.
Повече ресурси за върховенството на закона
Повече информация за значението на върховенството на закона и мерките, предприети от Европейската комисия за неговата защита, можете да намерите по-долу.
Какво представлява върховенството на закона?
Какво прави Комисията, за да отстоява върховенството на закона?
Доклад за върховенството на закона: Докладът за върховенството на закона проследява значителните положителни и отрицателни изменения в тази област във всички държави членки, а от 2024 г. – и в още четири присъединяващи се държави.
Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието: Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието представя годишен сравнителен преглед на показателите за ефикасността, качеството и независимостта на правосъдните системи.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.