Иво Райнов

Тревожно е бъдещето на всяка разделена нация. А когато разделителните линии станат окопи, се превръща в мрачно. Сигурно никога не сме губили разломите, но времето някак ги беше скрило. Дълго се радвахме на свободата и на бавен, но все пак напредък. Не че дните ни бяха безоблачни, но до преди две години някак бяхме заедно. Посвикнали с кражбите, корупцията, беззаконието, черпехме с пълни сили от вековната народопсихология да се нагаждаме, да се уреждаме и честно казано нямахме нищо против да ползваме някоя корупционна връзчица, хей така за битово удобство.

Разбира се, че всеки е имал собствена философия, собствена истина и собствена представа за света, но аудиторията, пред която да я споделяме беше тясна – семейната маса на вечеря или кафеджийската компания от уикенда. Знаехме толкова малко за съседите, а за тези от другия жилищен блок или улица – нищо. „Свободата , брат, е нещо съблазнително“ пееше Джандема на онези, облъчени от наивност площади. Свободата и технологиите започнаха да ни омрежват социално. Също като насекоми, хванати в коварна паяжина. Свободата, брат, уникалната и непримирима лична философия и мрежата, която сякаш праща мнението ти до края на Вселената. Сигурно вече сме били бременни с разделение, нужни са били само няколко контракции. Една пандемия и една война, два напъна, достатъчни за да родим разделението. Всяко разделение е грозно, но нашето изглежда уродливо. Белязано е от ненавист и съска омраза.

Това, което виждам десетина дни след началото на руско-украинската война постепенно изсмуква и плиткия слой оптимизъм, останал в душата ми. Това че се замеряме с хибридни новини вече изглежда като интелектуален спор. Защото в думи и мнения започва да си проправя път заканата за мъст.

Преди дни група общественици публикуваха призив за борба с пропагандните агенти на една от двете воюващи православни държави. Отговориха им с постове, в които настояваха авторите на призива да бъдат запомнени и включени в списъка на първите, с които ще се разчистят сметките след края на войната. Защото всяка отломка от тази освирепяваща в разделението си нация вижда края според своя интерес.

Днес съскащата омраза лети със снежни топки, утре , може би, ще лети с куршуми. Вече сме го правили след края на Втората световна война, когато една част от нацията целенасочена унищожава друга част от нацията. Същностно заради собствения интерес, официално и тогава с оправданието за „денацификация“. О, не преувеличавам с паралела. В споменатия пост пишеше, че с хората от призива трябва да започне българската „денасификация“. Е, днес инакомислещите са „нацисти“, през 40-те години на миналия век са били просто „фашисти“.

Много от хората, които днес съскат с омраза са родени далеч след годините на онази „дефашизация“ на България. Та в България едва 1/3 от населението е над 50 години. Огромен дял от най-активната част от населението са хора родени след 1980 година. В България почти няма живи хора, които да помнят ужасите на националното разделение след войната. В България пораснаха поколения, на които истинската история не беше разказана. Не защото е срамна, истината често е неудобна.

Днес хората кълват като шарани на плоски манипулации, повтарят с патос пропагандни клишета. Засега гранатите са само дезинформационни. Разделихме се, но и ни разделеха. Тези, които ни подхвърлят омраза, опакована в новини. И озлобени започваме да изкарваме на показ най-лошото от себе си. Не разпознаваме добро и зло, мерим справедливостта със собствен морал, изгубили сме състраданието, съчувствието, обладани сме от безразличие, отмъстителност, а мнозина дори от мизантропия. Делят ни окопи, не разделителни линии.

Мои бивши ученици ми пишат, че училището трябва да има единна и ясна позиция, да учи на критическо четене и мислене. Да училището е много виновно, защото днес от двете страни на информационните окопи са застанали деца, пораснали през последните 30-40 години. Само че училището през тези години е системно административно ограничавано в най-важната си функция – да възпитава честни, отговорни, родолюбиви и смели хора.

Училището е уморено от постоянни и неуспешни реформи. Учителите са превърнати в чиновници, притеснено забързани да си предадат обемния материал до последната тема или поредната справка в указания срок. Емпатия се възпитава, когато имаш време за човешки разговори. Морал и справедливост се преподават с пример и високо вдигнато чело, а колко от последните години учителите изживяха унизително прегърбени? За да бъде критично, първо трябва да се преподава мислене. А българското училище продължава да се чувства удобно в стериотипа да се изисква повтаряне на безкритично заучени факти.

Училището не е пример нито за гражданско поведение, нито за дискусионно изучаване и светогледно възприемане на заобикалящия ни свят. Учителят е превърнат в слаб чиновник, защото е плашещо ако е силна личност. Децата идват със светогледните концепции на своите семейства. За днешното семейство учителят не е авторитет, който може да размества моралния кодекс. В толкова училища учителите са заети да се бранят от ученическата невъздържаност или арогантност. Днешният учител не е легитимен да възпитава, да вае светоглед, да посажда социална чувствителност. А това, че е нелегитимен дължи изключително на държавата, която не спира да му поставя забрани, усъмнена в неговата политическа недобросъвестност. Не може да създаваш човешки ценности, морал, гражданска независимост без някъде да се доближиш опасно до политиката.

Децата идват в училище, обсебени от думите, мислите и разбиранията на своите семейства. Мой колега наскоро сподели колко е ужасен от разделението им във възприемането на заобикалящия ни свят. Бях шокиран дете да ме попита за кого съм във войната. Сякаш сме някакви фенове. Не, войната не е футболен мач, нито компютърна игра. Войната е трагедия, смърт и падение. Прекършени съдби, човешки трагедии. Време, в което всички новини са лоши, а дезинформацията и пропагандата затрудняват дори подготвените. Училището вече е твърде слабо и обезкървено за да преподава човешки ценности.

Пропуснали сме много време и вече страдаме от това. Имаме нация, злобно разделена в представите си за добро, справедливост, морал и човещина. Разделителните линии вече са окопи. Все още само духовни, дано не започнем да копаем физически. Защото след тях няма да остане нация.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.