Павлин Иванов

Честитиха ли ви рано тази сутрин Денят на бащата? Подариха ли ви подарък? Държаха ли се с вас по-различно, по-мило и внимателно, макар и един ден в годината? Не, нали?

Днес би трябвало да е голям и значим празник. За съжаление, ролята на бащата в семейството по подразбиране е официално неглижирана. В нашето общество се обръща внимание, макар напълно заслужено, единствено на майките. Бащата остава в сянка, без да получава признание, каквото получава неговата половинка.

Но тъй като мъжете сме много по-широко скроени, отминаваме с усмивка липсата на подаръци, липсата на подобаващо отбелязване на този ден (за разлика от 8-ми март), непризнаването, че бащата също е стойностен, важен, значим и необходим за всяко семейство и всяко дете.

Странно би било, мъжете-бащи да се борят за официално признание в наше време. Просто мъжете не сме такива. Ще се пошегуваме с приятели, че никой не ни е уважил, ще си сипем по едно и тихо ще отбележим този ден като сирачета.

 А ето и защо се празнува:

Денят на бащата е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, точно както на Деня на майката се чества майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Денят на бащата се празнува в различните страни по различен начин и на различни дати.

Денят на бащата съществува почти навсякъде по света в чест и прослава на бащите и бъдещите бащи. Според католическата традиция празникът се чества на деня на св. Йосиф – 19 март, но в повечето страни денят на бащата е светски празник.

На църковния празник – Събор на Пресвета Богородица – денят след Рождество Христово 26 декември, се чества паметта на Свети Йосиф, на св.цар Давид и на св. Яков. Денят е обявен за официален празник от 36-ото Народно събрание на 10 декември 1991 г. По решение на Второто национално общо събрание на съюза „Ние жените за достойнство и равенство“ (28 март 1997) църковният празник на Свети Йосиф Обручник, се отбелязва като празник на бащата. За първи път е отбелязан през 1997 г.

4 коментара

  1. Всеки човек, независимо дали е мъж или жена сам избира каква роля да има в семейството – наблюдател, жертва, любим или носещата конструкция. От това се определя отношението на останалите, не от 8март или 26 декември…. Честит празник на тези, които празнуват!

Comments are closed.