Срещата беше по Образователната програма на ВСС и МОН, която Окръжен съд – Ловеч реализира
Извършено е престъпление. Какъв е пътят за разкриването на извършителя и предаването му на съд? Какво наказание може да получи? Защо е важно да се спазват законово регламентираните процедури?
Това бяха само част от въпросите, чиито отговори дадоха прокурорите Бойко Василев и Николай Буровски от Районна прокуратура – Ловеч на ученици от ПЕГ „Екзарх Йосиф I”. Срещата им беше в рамките на Образователната програма на ВСС и МОН „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. Окръжен съд – Ловеч осъществява тази програма в областния град.
С примери от практиката си и на достъпен език прокурорите обясниха на единайсетокласниците какви са правомощията на държавното обвинение, какво е престъпление, какво е съучастие, в какви хипотези се носи или не се носи наказателна отговорност.
„Всяко едно престъпление оставя следи. Няма идеално престъпление“, посочи Николай Буровски, който, преди да стане районен прокурор, е бил разследващ полицай. Той сподели пред учениците детайли от работата си като такъв – например как се прави следствен експеримент, какви доказателства се събират от местопрестъпление, кой и как разпитва свидетели. Любопитна подробност даде за едно разследванията. При него е използван дори любителски клип от фейсбук, за да помогне за разкриването на случилото се (откъде е дошъл изстрел).
И Буровски, и прокурор Василев подчертаха важността на доброто сътрудничество между органите на МВР и прокуратурата за разкриването на престъпления. За да се стигне до разрешаването на даден случай и най-вече до предаването на извършителя на съд, ключово е разследването и събирането на доказателства да става по определени правила. Непознаването на Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс води или до неразкриване на извършителя, или до проваляне на делото/неосъждане на извършителя, поради неправилно събрани доказателства.
Разследването съгласно закона е изключително важно, за да се избегне обвиняването и дори осъждането на невинен човек, подчерта Бойко Василев. Той припомни римската сентенция, че „когато общественото мнение влезе в съдебната зала, справедливостта излиза“ и даде пример с делото „Ваньо Александров“ – случай от преди 40 години, който е в учебниците по криминалистика като пример за лошо проведено разследване и опорочен съдебен процес.
И двамата прокурори обърнаха внимание на възпитаниците на Езиковата гимназия в Ловеч за заплахата от наркотиците.
„Казваме ви го, защото сме виждали до какво водят“, обясни Бойко Василев. „Така както сте умни, способни, говорите по няколко езика и можете да постигнете много неща, така – захванете ли се с наркотици, ще стигнете дъното. И проваляте не само своя живот, но и този на близките си“.
Прокурор Буровски пък посъветва 17-годишните момичета и момчета, когато вземат шофьорски книжки, да карат разумно. „Не ни трябват катастрофи и загинали“.
По време на срещата, която неусетно се продължи двойно повече от предвиденото време, учениците задаваха различни въпроси на представителите на държавното обвинение – от давността за разследване на едно престъпление до реабилитацията на осъден.
Още в началото на срещата стана ясно, че половината от присъстващите искат да учат „Право“ и дори да работят като разследващи полицаи, прокурори и съдии. Прокурор Бойко Василев ги насърчи да следват пътя, който са избрали: „Всичко опира до труда, настройката и мотивацията ви. Ако искате да станете разследващи или магистрати, не е толкова важно в кой университет учите. Важното е да четете, да се стремите да знаете.“ Василев посочи и че възпитаници на Езиковата гимназия в Ловеч са сред най-добрите юристи, които познава.