В рамките на първия подготвителен етап от изпълнението на проект „Всички заедно срещу тормоза в училище“, финансиран по програма „ Еразъм +“ на Европейския съюз, на 1 февруари се проведе среща с педагогическите специалисти от ОУ „Христо Никифоров“ с цел разясняване дейностите по проекта и коментиране на темите, предложени от партньорската организация Anatolia Mobility.
Проектът е на стойност 7020 евро и предвижда редица дейности, свързани с обучението на персонала, както и внедряване на придобития опит в ежедневната работа в училището.
Насилието е проблем на общественото здраве и на правата на човека с потенциално опустошителни и скъпи последици, видими за всички.
В тази обстановка педагозите имат нужда от подкрепа, споделяне на опит и сътрудничество с колеги от други страни в борбата с нарастващата агресия. Включването в стратегическите партньорства на KA122 по програма „Еразъм+“ ще позволи на училището да разработи нова визия за постигане на спокойна атмосфера и позитивен климат.
Едно от очакванията на организацията след реализацията на настоящия проект е да се променят нагласите към тормоза и училищният живот да се реорганизира така, че да има по-малко места и възможности за прояви на тормоз.
Основният акцент в изпълнението на проекта попада върху включването на групата в структуриран курс, организиран от Anatoliamobility на тема „Борба с тормоза в училище“.
Преди осъществяване на мобилността е необходимо да се направи анализ на равнището на настоящия капацитет на участниците и техния практически опит в борбата с училищния тормоз. След запознаване с темите от предварителната структурирана програма на обучението ще се направи проучване с цел определяне на нагласите и очакванията от ползите на предстоящата мобилност.
Краткосрочната мобилност е планирана в посока повишаване на квалификацията и практическите умения на част от състава на ОУ „Христо Никифоров” чрез изучаване на опита и добрите практики на партньорската институция от Турция. Мобилността ще бъде осъществена под формата на участие в структуриран курс на обучение, което има за задача да подпомогне професионалното развитие на участниците и отговаря на стремежа на ОУ „Христо Никифоров” към интернационализация и модернизация. Чрез обмяната на опит очакваме участниците да научат нови и различни интерактивни упражнения, които да помогнат да развият у учениците саморефлексия и емпатия. Да се запознаят с нови методи, които улесняват участието и насърчават споделянето и осмислянето на преживяното. Включването в стратегическите партньорства на KA122 по програма „Еразъм+“ ще позволи да разработим нова визия за постигане на спокойна атмосфера без насилие и позитивен климат в училище.
Резултатите и натрупаният опит ще бъдат представени и споделени на информационни събития с всички членове на училищната общност. Ще се изготвят оценка и предложение за оптимизиране на всички процеси, дейности и форми на работа в училището, свързани с превенцията на тормоза и насилието в училищна среда. Със съдействието на Община Ловеч и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни ще се проведат междуинституционални срещи по темата. Резултатите ще се оповестяват както стандартно, така и посредством използване възможностите и ресурсите на цифровите инструменти и свързаните с програма „Еразъм+“ интернет платформи.