Областният управител предложи официалното й освещаване да бъде през октомври като част от честванията на 110-годишнината от Балканската война, отново потвърди ангажимента си в Ловеч да се вдигне паметник на героите

Паметната плоча на загиналите в Балканската и Първата световна война жители на угърчинското село Сопот ще бъде вписана в областния регистър „Военни паметници“. Това реши днес на заседание областната комисия „Военни паметници“. Предложението е на кмета на община Угърчин, подкрепен с решение на общинския съвет.

Паметната плоча, на която са изписани имената на 57 загинали във войните, вече е поставена в Сопот. С нея включените в областния регистър военни паметници и паметни плочи стават 84.

Комисията прие и актуализирани правила за организацията и дейността си, като се дава възможност и за неприсъствени заседания чрез писмена процедура.

Преди същинската работа днес по предложение на областния управител инж. Светослав Славчев членовете на комисията почетоха с едноминутно мълчание паметта на починалия преди месец арх. Миломир Богданов, активен участник в предишни заседания и изработил и дарил на областния управител и на населението на Ловеч архитектурния си проект на историческа украса с експониране на пластични елементи в памет на героите на Ловеч, загинали във войните. Дарението се случи през декември миналата година. Тогава инж. Славчев вече бе поел инициативата за изграждане на паметник на загиналите във войните ловчанци – идея, възникнала по време на заседание на областната комисия „Военни паметници“ през октомври м. г., когато стана ясно, че в община Ловеч има 23 регистрирани военни паметника, но нито един в града. Областният управител потвърди и днес ангажимента си да промени това (останало тогава нереализирано заради административни пречки, както днес поясни той), без значение в какво длъжностно качество ще бъде в следващите месеци. В края на 2021 г. той бе удостоен за почина си с почетното отличие за чест и родолюбие на Боянския клуб за подкрепа на българската държавност и нация „Проф. д-р Божидар Димитров“ с изпълнителен секретар арх. Богданов.

Тогава инж. Славчев изтъкна, че с изграждане на паметника в Ловеч „ще отдадем нашата почит към тези, които са донесли свободата ни, жертвайки живота си, и ще възпитаваме у младите поколения чувство на родолюбие, усещане за дълг и опазване и съхраняване на народната памет“. Сега при вземането с пълно мнозинство на решението за включване на паметната плоча в Сопот в областния регистър след пет години перипетии той отново повтори, че „днес сме длъжни да съхраним паметта“. И предложи официалното освещаване на паметната плоча да стане следващия месец като част от честванията за 110-годишнината от Балканската война.