Високите температури и повишената опасност от пожари изискват ПОВИШЕНО ЧОВЕШКО ВНИМАНИЕ
Пожарите нанасят сериозни щети на стопанството и околната среда. Те често са неконтролируеми и оказват негативно въздействие върху екосистемата. Често водят и до човешки жертви.
Основни причини за възникване на пожари са: небрежна, непредпазлива или умишлена дейност на човека или природни явления.
- Изхвърляне на неизгасени клечки кибрит и фасове. Попаднали в узрелите жита, сухите растения и сламата, те лесно могат да ги запалят;
- Небрежно боравене с огън от работници, пастири, излетници, туристи;
- Техническа неизправност на машините и превозни средства, работещи в гората;
- Детска игра с огън;
- Самозапалване на вещества и материали;
- Природни явления (мълнии);
- Късо съединение и аварии на електрически далекопроводи, които минават над и в близост до горите;
- Неконтролирано запалване на битови отпадъци или обширни части суха тревна растителност в близост до горски масиви;
- Умисъл!!!
Правила за пожарна безопасност:
- Не е допустимо изхвърлянето на неизгасени кибритени клечки и фасове в горима и леснозапалима среда! Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, недопускаща отделянето или изхвърлянето на искри.
- Не трябва да се пали огън в гората, освен на специално обезопасените и обозначени за това места. (Преди да запалите огън, се уверете, че имате достатъчни количества вода или други подръчни средства за загасяването му при поява на вятър и при напускане на мястото. Подгответе си тупалки – /предварително/ от гума или /на място/ от зелени клони, с които да действате в случай на пожар).
- Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки – дефекти по тях могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.
- Недопустимо е паленето на огън при наличие на силен вятър – той е в състояние да разнесе искри и горящи частици на големи разстояния, без да имате възможност за навременна и адекватна реакция. Разчистването на сухи клони и отпадъци в горски участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им на място чрез изгаряне!
За недопускане на самозапалване прясното сено е необходимо да се складира на купи само след като изсъхне напълно. - За да се предотвратят пожари, предизвикани от късо съединение на далекопроводите, под тях трябва да се оформят просеки в горите, които да се поддържат свободни и чисти от суха растителност.
- Абсолютно е забранено паленето на стърнищата. Собствениците на гори трябва да знаят, че са задължени да спазват и изпълняват всички лесоустройствени мероприятия, които са предвидени в нормативната уредба.
БЪДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ!