Европейците не трябва да забравят, че европейските ценности са стъпили на ясното разграничение между добро и зло и никой не би трябвало да има право сам да си определя кое е добро и кое е зло, колкото и свободен европеец да се чувства. Това каза Кирил Вълчев, генерален директор на Българската телеграфна агенция (БТА), при откриване на конференция, посветена на борбата с престъпността и корупцията, която се провежда днес в Ловеч. Форумът е организиран от БТА в рамките на инициативата на Агенцията „Българските гласове за Европа“, осъществявана с подкрепата на Европейския парламент.

Генералният директор на БТА подчерта, че темата на днешната дискусия е много важна за всеки европеец – какъв да бъде отговорът на престъпността, на организираната престъпност. „Очевидно е, че този отговор трябва да бъде също добре организиран“, добави Вълчев. Той коментира, че Европа в продължение на десетилетие се лута в търсене на по-големия отговор – какъв Европейски съюз (ЕС) да изгради, дали да бъдем много по-свързани помежду си с общи институции, със задълбочено общо законодателство, включително и в тази сфера, трябва ли ЕС да стигне до общ Наказателен кодекс, до общ Наказателно-процесуален кодекс, за да прилага и еднакви процедури и наказания на престъпниците.

Ние нямаме единно европейско законодателство и това няма да се случи в близко бъдеще, защото всяка национална система, в зависимост от своите насложили се във времето обществено-икономически отношения, има и своето национално законодателство. Това каза окръжният прокурор на Ловеч Валентин Вълков по време на конференцията. „В случая говорим за наказателния закон и наказателно-процесуалния кодекс. Поради тези специфики на всяка държава-членка в ЕС, ние няма да стигнем в близките години до общо европейско законодателство“, добави Вълков.

Той открои като сериозен проблем в страната държането, разпространението, производството на наркотични вещества във всичките им гами. По думите му, ако България не се справи с разпространението и използването на наркотици от младите хора, не ни чака добро бъдеще.

Вълков посочи още, че сигурността зависи от стандарта на живот – колкото повече обеднява една страна, толкова повече сме свидетели на увеличаване на битовата престъпност. Тогава, когато стандартът на живот е добър, говорим за по-високо ниво на корупция, смята той.

„Ние всички тук повече от всякога искаме мирна, стабилна и сигурна Европа, но с работещи институции и утвърдени ценности“, каза на форума председателят на Окръжния съд в Ловеч Магдалена Станчевска. Тя добави, че въпреки извънредното положение през последните две години, съдът не е спирал разглеждането на дела.

Трябва не само институциите, но и гражданите да са непримирими към корупцията, заяви областният управител на Ловеч Виктор Стойчев на конференция в Ловеч. По думите му 15 години, след като България беше приета в Европейския съюз, все още нямаме самочувствието и вътрешната убеденост за достойни европейски граждани. „Защо я нямаме? Една от причините би могла да бъде свързана с водещата в дискусията тема – престъпност, наказание, корупция. Те не само са свързани, те понякога се взаимообуславят“, посочи още Стойчев.

Той каза още, че не вижда справедливостта да е възтържествувала, хората, които вършат престъпления или корупционни практики, да бъдат наказани с цялата строгост на закона. „Тогава, когато българското правителство ясно заявява, че толерантността към корупцията не трябва да съществува, ние всички трябва да бъдем непримирими – не само институциите, гражданите също. Когато усилията бъдат общи, резултатът няма да закъснее“, добави областният управител.

Той вижда причината за липсата на резултат до момента в това, че се действа разнопосочно – всеки действа в собствена си къщичка. Властите са разделени, но интересът е общ – общество, което да бъде изградено на доверие, справедливост, липса на корупция, каза още Виктор Стойчев.

Много важно е по темата за борбата с престъпността и корупцията да има тясно взаимодействие между институциите, между всички институции, които имат отношение по този въпрос на местно, регионално, на национално, на европейско равнище. Това каза кметът на Ловеч Корнелия Маринова. В работата с подрастващите, в семейството и училището можем да формираме респект към правилата и трябва да го правим, каза още Корнелия Маринова. Тя добави, че само когато възпитаме подобно отношение към света около нас, че правилата са за всички и трябва да се спазват, и това започне още от детството и продължава в годините, като превенция ще постигнем много по-добри резултати.

Борбата с престъпността и осигуряване на сигурността на гражданите изисква много средства и човешки ресурс, продължителна работа и безсънни нощи. Това каза Златин Михайлов, началник на районното управление на МВР в Ловеч. Като най-чести престъпления Михайлов посочи битовите – кражби от частни домове, особено в селските райони, където по-голяма част от населението е от възрастни хора или къщите не се обитават постоянно. „В последно време доверието в полицията се повишава, все повече сигнали се получават при нас, все повече граждани желаят да окажат съдействие с информация или други средства като записи от видеокамери и така сме по-ефективни в разкриването на престъпления“, каза още Златин Михайлов.

Според адвокат Недялкова всяко едно противоправно деяние е важно да получи своето наказание и санкция, независимо от размера им. „Това има по-голямо въздействие в обществото и съответно върху извършителя, отколкото завишаване на наказанието. Така се постига превенция и превъзпитание върху лицето, извършило престъплението“, подчерта секретарят на Адвокатска колегия – Ловеч. Тя добави, че са важни добрите правилата, но още по-важно е тяхното спазване. „Понякога много строгите санкции имат обратния ефект и те не дават шанс за поправяне на лицето и за неговото превъзпитание“, каза още Недялкова.

Тя подчерта, че за противодействието на престъпността е изключително важна ролята на всички институции, те да работят заедно, а „в същото време ние всички, като част от обществото, трябва да сме непримирими към нарушаването на реда“.

Адвокат Недялкова коментира и факта, че през последните години е започнало да се работи, макар и плахо, за създаването на редица институции, които да работят заедно за разкриване на трансграничните престъпления.

По думите й, за да се постигне усещане за справедливост в обществото, е важна и ролята на медиите, „за да се говори и показват добрите и лошите примери, наложените санкции“. Тя подчерта, че също така е важно и младите хора да се образоват в посока да познават своите права.