Божидар Божанов, водач на листата на коалиция Демократична България в 11 МИР Ловеч
И в тази кампания критиките към социологическите агенции са навсякъде и са инструмент за политическо позициониране. Затова нека да опитам да обясня какво ни казват социологическите проучвания.
Първо, има различни агенции. Има такива, които си вършат съвестно работата, такива, които или „фризират“ данните творчески, или с години не си оправят извадките, а има и такива, които не съществуват, но въпреки това някои медии безотговорно публикуват. Аз ще говоря основно за първите – към останалите критиката е ясна. И се присъединявам към нея с две ръце, защото е грозно и неморално да се манипулират данни. И да публикуваш данни, когато знаеш, че имаш методолигически проблеми, доказвани от реалността с годините.

В случаите на съвестните социолози, числата и графиките, които виждаме в предизборната кампания, не са прогнози, а моментни нагласи към датата на правене на изследването. Ако по средата на кампанията една партия получава 10%, социологическата агенция НЕ казва „те и в изборния ден ще получат толкова“, а казва „ако изборите бяха вчера, тази партия щеше да получи 10%“ (казвам „вчера“, защото данните излизат няколко дни след провеждането на анкетите).
Демократична България традиционно е била подценявана преди избори (с изключение на последните, причините за което са отделна тема). Но това не значи, че социолозите ни „натискат надолу“ – значи много неща, вкл. че мобилизацията на нашите избиратели се случва в последната седмица повече, отколкото при останалите.
Политическите партии могат да използват социологическите проучвания като отправна точка, за да калибрират кампанията си. Не само „едрите“ числа, а и разбивките под тях – накъде се губят избиратели спрямо предходни избори, откъде се привличат и т.н. За зрителите този анализ го правят социолозите в студията – затова е важно не просто да имаме една графика, а тя да върви с обяснение.
Ролята на политиците е да променят социологията. Ролята на предизборната кампания е да променя социологията. Ако само стоим, гледаме какво мислят хората и говорим точно това, което искат да чуят тези, които е вероятно да гласуват за нас, не правим политика. В политиката трябва лидерство, поемане на рискове и на отговорност и познаване на политическата среда. Това променя резултатите на изборите спрямо последните социологически проучвания, а не някой социолог, който драска с молив в полза на едни и в ущърб на други.
Платена публикация по договор