Проектът „Азбука на седмото изкуство” е финансиран от Национален фонд „Култура“, „Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество“ и се изпълнява от Сдружение „Мисия. Иновации. Гражданство – МИГ“. Основни бенефициенти на проекта са 50 ученици на възраст 13-18 години, учители и родители от СУ „Св. Климент Охридски” – Ловеч. През обучителния курс с помощта на двамата режисьори Радослав Гизгинджиев и Десислава Николова учениците се запознаха с интересни факти от историята на киното, професиите в киното.
Какво прави режисьора, сценариста и продуцента. Какво е предснимачна подготовка и още какво е режисьорска книга. Как се създава и изготвя сценарий, какви са основни закони във видео монтажа и други. Проведена беше анализ и отворена дискусия към игралните филм “Изпуснати думи”, реж. Радослав Гизгинджиев и „Прожекция на „Внукът на човекоядката“, филм на Деси Николова по едноименния разказ на Йорданка Белева и др.
Целта на проекта е да се формира публична култура, уважение и интерес към постиженията на киното. В рамките на проекта за ученици, учители и родители се организираха прожекции на игрални и документални филми, които бяха избрани въз основа на резултатите от онлайн проучване. Бяха прожектирани български филм. Около всеки филм се извършва активна социална и творческа работа: действия в подкрепа на създаването на филма, съвместни прожекции, групови дискусии, писане на есета и др. Всичко това образува система, която позволява на учениците да се потопят изцяло в творческия процес и да придобият ефективна социална практика. За първи път беше приложен подход, при който гледането на шедьоври на родното кино се комбинира със срещи и дискусии на филми с участието на хора от филмовата индустрия. Важен аспект от уместността на проекта е и неговата задача за кариерно ориентиране. Наблюдава се нарастване на изискванията на работодателите в областта на изкуството, развлеченията, масмедиите и свързаните с тях области.
Шедьоврите на българското кино са мостът, който може лесно да се издигне между възрастен и дете. Филмовите шедьоври са в състояние да предадат определени идеи на децата по начини, които са по-малко познати на педагозите. Така учениците не само се запознаваха с наследството на българското кино, но и обединяват поколения . Така учениците се запознаха , а техните родители припомниха филми като „С деца на море“, „Куче в чекмедже“, „Българан е галант“, „Да обичаш на инат“, „Мъжки времена“ и др.
Проведени бяха и творчески ателиета, с участието на родители. Малчуганите пресъздадоха своите любими приказки и истории на „филмова лента“ и разказаха с помощта на „фотоапарат“ . Изработени бяха образователни карти с едни от най-известните български актьори, оставили трайни следи в историята и развитието на българското кино, както и мемо карти с илюстрации на известни детски български филми. В края на проекта беше създаден портал в социалните мрежи, за да продължат дискусиите, да се обменят мнения, повишават знанията си в света на седмото изкуство и привличането на нови кинолюбители. Предвидено е и създаването на кино стая, в която младите хора ще продължават да се докосват до седмото изкуство.