Днес беше подписан меморандума за изграждане на завод за електромобили. Той беше подписан от германската фирма производител и българското правителство, представено от министъра на икономиката Кирил Петков.

„Много съм горд, че немска компания на бъдещето, която вече произвежда електромобили, ще прави основното си производство в Ловеч. Голяма част от добавената стойност ще се произвежда в България, кабелите на автомобила ще се произвеждат в Ямбол. Имаме още няколко доставчика, които ще работят с тях. Това ще се случва в Ловеч – точно, където имаме нужда от такива работодатели“, каза той.

„Вярвам, че няма нищо случайно в датите. Точно на тази дата преди 9 години беше създаден автомобилният клъстър в България. Горди сме от постигнатите за тези години”, каза Любомир Станиславов – изпълнителен директор на българския клон.

Министърът благодари на целия отбор за ежедневната работа, която е довела до инвестиция. За него от огромна важност е, че голяма част от добавената стойност ще се произвежда в България.

„Инвестицията е 140 млн. евро. Другото, много иновативно, което беше направено, е, че от българска страна няма да бъдат дадени никакви пари, докато не се произведе първият автомобил. Това ще се случи, след като бъдат произведени и продадени 10 000 коли“, обясни Петков.

„За мен това е умният начин да се правят инвестиции. Не с пари напред. С тази сделка победихме други три държави. Не със стимули, а с добавена стойност. Ето защо клъстърните стратегии работят. Другото, което знаем, е, че когато имаме ниски данъци, трябва да ги използваме”, подчерта министърът.

„Никога не съм си представял, че само за пет седмици един министър, при това от служебно правителство, може да свърши толкова много работа за реализацията на една такава инвестиция. Много съм горд с вас“, каза Росен Плевнелиев, който е Председател на автомобилния клъстер в България и бивш президент.

Цялото слово на бившият президент бе много емоционално. Той изказа и благодарност на ръководството на автомобилния клъстер и на бизнесмена Кирил Домусчиев, чийто е теренът, на който ще бъде изграден германският завод.

Електрическите автомобили вече ще имат траен адрес в България. В Ловеч се очаква да отвори първият по рода си завод, откъдето да тръгват над 30 000 електрически коли годишно.

„В България ще се произвеждат 3 модификации. Една от тях е с изключително иновативен интериор, по-големи батерии и повече мощност. Автомобилът е кросверсия, с по-висока проходимост. Заводът ще заработи във втората половина на 2023 година, планът ни е амбициозен и предвижда фабриката да бъде построена за кратък период от време”, обясни Любомир Станиславов – изпълнителен директор на българския клон.

На първия етап са планирани 1000 работни места за служители на фабриката. Около нея ще бъде създадена индустриална зона за доставчици, където работните места би трябвало да достигна 4000-5000.

На първо място в България има автомобилен клъстър, който създава изключително добра база от доставчици. Също така ние сме дигитална компания от нов тип и имаме нужда от хора с умения в софтуера. С изненада открихме, че автомобилният софтуер се развива много добре в България. В Ловеч вече има квалифицирана работна ръка в завода „Балкан”, които ще ни помогнат да стартираме производството по много добър начин ”, смята проф. Улрих Хеман – член на борда на директорите от германска страна.