izlojbatoros503151В края на зимния сезон Художествена галерия – Ловеч и Галерия УниКредит Студио представя изложбата „Небето, което говори с морето“ с фотографии на българското Черноморие от 60-те години на легендарния Торос Хорисян. От 10 март до средата на април жителите и гостите на Ловеч ще могат да си припомнят как са изглеждали плажовете ни преди точно 50 години.

Изложбата „Небето, което говори с морето“ ще бъде открита от кмета на Ловеч Минчо Казанджиев, директора на Художествена галерия – Ловеч, Спас Дочев и регионалните директори на УниКредит Булбанк Димитар Сечанов, банкиране на дребно, и Георги Георгиев, корпоративно банкиране.

УниКредит Булбанк, която развива арт пространството УниКредит Студио в София, получи покана от община Ловеч за гостуването на изложбата чрез фейсбук профила на УниКредит Булбанк, както и през личния профил във фейсбук на главния изпълнителен директор на банката Левон Хампарцумян.

В „Небето, което говори с морето“ камерата на Торос Хорисян флиртува с всяка вълна, с всяка усмивка на плажа, с всеки фриволно развят от вятъра кичур коса. Във всеки кадър личи ръката и душата на майстор. Технологията се покланя пред непостижимия за нея фотографски усет.

В чест на закачливия поглед на камерата на Хорисян УниКредит Студио показва лятната колекция в няколко серии: „За мен ти си морска сирена“, „Винаги двама“, „С деца на море“ и „И още нещо…“. От уважение към фотографа банката е запазила повечето от оригиналните имена на снимките, които той им е дал.

 

За Торос Хорисян (1921 – 2011г.)

Торос Хорисян е фотограф–легенда, член на Международната федерация по художествена фотография и Съюза на българските журналисти, със 70 години стаж във фотожурналистиката. Носител е на много български и международни награди и е организирал десетки изложби в страната и чужбина.

Известно е, че е бил безумно влюбен в своята професия. Торос Хорисян е и един от основателите на Държавния фотоархив – Централфото.

През 1966г. Торос Хорисян реализира първата у нас цветна фотоизложба „Българското Черноморие“ заедно с колеги. Следва фотоалбумът му „Арменски икони“, посветен на 1700-годишнината от приемането на християнството в Армения като държавна религия.

Незабравими са и албумите: „Велико Търново. Паметници на културата“, придружен с изложбата „Легенда за Търново“; „Стара родопска архитектура“. Негова е и фотоизложбата „Ритми и багри“ – своеобразен летопис от народните събори в Копривщица.