glaeriq1507131Постоянната комисия по образование, култура, младежта и децата в общинския съвет на заседанието си на 16 юли разгледа становището на кмета Минчо Казанджиев относно именуване на площада пред Художествената галерия в кв. Вароша на площад „Поп Кръстю и приятели” и поставяне на паметен знак с името на свещеника на мястото, където е била къщата му.

В становището кметът посочва, че до него и до общинския съвет е постъпило предложение от председателя на Фондация „Граждани срещу насилието” Васил Колев площадът, който е в непосредствена близост до къщата на свещеника, да се именува „Площад поп Кръстю и приятели” и на мястото, където е бил домът му, да се постави паметен знак.

Становището на общинската администрация, изразено от кмета, е името на площада да бъде „Свещеноиконом Кръстю Никифоров”, то е подкрепено и от кварталния съвет във Вароша, и от Ловчанския митрополит Гавриил. Съгласие за това име дава и Регионалният исторически музей в Ловеч.

На заседанието си съветниците от комисията със 7 гласа „за”, без против и въздържали се не приеха материала поради липса на информация относно наличие на площад пред Художествената галерия в Ловеч, както и на необходимост от такъв. Така точка за именуване на площад в Ловеч на името на поп Кръстю в проектодневния ред на свиканото за 25 юли заседание на общинския съвет няма.  

 

2 коментара

  1. “На заседанието си съветниците от комисията със 7 гласа „за”, без против и въздържали се не приеха материала поради липса на информация относно наличие на площад пред Художествената галерия в Ловеч, както и на необходимост от такъв. Така точка за именуване на площад в Ловеч на името на поп Кръстю в проектодневния ред на свиканото за 25 юли заседание на общинския съвет няма. “

    Да ама Не!

    Проект за решение : Площадът в кв. „Вароша”, попадащ между кв. 217 а, 210, 215 и 212 по ПУП – ПРЗ на АИР „Вароша”, да се именува – площад „Свещеноиконом Кръстю Никифоров” е обсъждан на заседание на ПК по образование, култура, младежта и децата и комисията „не приела материала”, което на практика означава само едно:
    Постоянната комисия е разгледала материала и становището й е гласувано със 7 гласа „ЗА” проектът да се отхвърли съгласно чл.102 ал.1 т. 3 от Правилника.

    Няма никакво правно основание съгласно сега действащият Правилник, този проект за решение да не бъде включен в дневния ред на предстоящата сесия, тъй като е налице разгледан от една ПК при ОбС проект за решение и по него ИМА становище на ПК, защото само и единствено проекти, неразгледани в постоянните комисии, НЕ могат да влязат в дневния ред на предстоящата сесия съгласно чл.103. ал.3 от цитирания по горе Правилник.

    По мое скромно мнение в проекто-дневния ред на това заседание следва да бъде включена този проект за решение, тъй като са изпълнение всички изисквания на Правилника за това.

    п.п.Най-вероятно новия председател на обс работи все още по стария правилник /за мандата 2007-2011/ съгласно, който при липса на поне едно положително становище от постоянна комисия – предложението за решение не влиза в проекто-дневния ред.

    В сега действащия правилник такава разпоредба НЯМА с изключение на чл.102 ал.1 т.5 -но тя се отнася само за проекти за правилници, наредби и инструкции, които нямат положително становище от комисията по правно-нормативни въпроси.

    Изглежда “новия ред” на председателя се състои в това да се работи по стария правилник .
    Няма нищо лошо разбира се да се работи по стария правилник, но все пак ОбС трябва задължително Първо да отмени новия и да приеме на ново стария си правилник.

  2. “Правилник за организацията и дейността на Общински съвет – Ловеч, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация за мандат 2011-2015 година

    Чл. 102. (1) В своите становища или доклади постоянните комисии предлагат един от следните варианти за решение:
    1. проектът да се приеме без поправки;
    2. проектът да се измени или допълни;
    3. проектът да се отхвърли.
    (2) Комисиите се произнасят и по въпроса за необходимостта, целесъобразността и финансовото осигуряване на проектите.
    (3) Когато са внесени два или повече проекта по един и същи проблем, водещата комисия изготвя проект, който внася от свое име за разглеждане на заседание на общинския съвет.
    (4) Когато вносителите или отделната комисия не е съгласна с проекта, се изготвя доклад или становище до общинския съвет.
    (5) Не могат да бъдат разглеждани от общинския съвет проекти за правилници, наредби и инструкции, които нямат положително становище от комисията по правно-нормативни въпроси.

    Чл. 103. (3) Проекти, неразгледани в постоянните комисии, не могат да влязат в дневния ред на предстоящата сесия.”

Comments are closed.