ezikova1505155Жанина Илиева

47 зрелостници от Гимназията за чужди езици в Ловеч получиха официално сертификат „Немска езикова диплома“ на 14 май. Той им бе връчен от националния консултант по немски език към посолството на ФР Германия Йорг Каснер и Аня Шмидтс, председател на изпитната комисия и регионален консултант по програмата „Немска езикова диплома“ за Северна България.

25 зрелостници получиха ниво на владеене на езика С1 съгласно Европейската езикова рамка по всичките четири компонента – четене с разбиране, слушане с разбиране, писмена и устна част. Останалите 22 имат С1 на три от компонентите. За първи път в Езиковата всичките 47 ученици получиха ниво С1 на писмения компонент.

По традиция с приветствие към ученици и учители се обърна зрелостничката с най-висок резултат от изпита – Петрина Караманлиева от 12 г клас. Тя призна, че е започнала да учи езика едва в осми клас и тогава не е предполагала колко много труд и усилия ще са й необходими. Благодари от името на всички на учителите си по немски език.

ezikova1505153„Радвам се, че имам възможност да ви връча дипломите, за които работихте толкова упорито в училище. Да научи човек език, е дълъг път и аз го сравнявам с построяването на една къща. Ако основата не е добра, къщата ще падне. Затова всички вие в осми клас учихте интензивно, за да направите фундамента. Следващите години продължихте с построяването на къщите (едни са големи, други – по-малки), а днес всички ваши къщи получават покриви – това е сертификатът, каза Аня Шмидтс. Националният консултант по немски език съм посолството на ФР Германия Йорг Каснер посочи: „По-важното е, че получихте представя за това как мислят немците, за това какво е важно за една научна работа в университет в Германия, научихте се да правите презентации, да аргументирате собственото мнение, научихте кои са проблемните теми в немското ежедневие и всичко това ви дава правото да станете студенти в Германия или Австрия“.

Директорът Радослав Хитов също поздрави зрелостниците и ги увери, че се гордее с тях, защото отличното представяне на писмения изпит по немски език е обективната оценка на Европа за възможностите на учениците на ГЧЕ.

Програмата „Немска езикова диплома“ съществува в Гимназията за чужди езици в Ловеч от 1996 г. Тя е интегрирана в преподаването по немски език и дава възможност на учениците в процеса на почти тригодишна подготовка за изпита да се научат да работят в екип, да разработват проекти, да подготвят и изнасят презентации. Сертификатът служи като доказателство за владеене на немски език на нива В2 и С1 съгласно Европейската езикова рамка и дава право за кандидатстване във висшите учебни заведения на Германия и Австрия.

3 коментара

  1. След като за пръв път България прати петима ученици на най-голямото предуниверситетско състезание за наука в света – Intel ISEF – логично нашите млади учени се завърнаха с много награди от международното събитие.

    Петър Гайдаров от Пловдив, единственият математик в отбора, спечели две награди – второ място в категория “Математика” и втора награда на Американското математическо общество.

    Неговият проект е върху паркиращите функции, които той накратко обясни така:

    “Представете си една дълга еднопосочна улица, на която има, да речем, 15 места за паркиране. В улицата влизат 15 коли, всяка си има номер, и всяка си намисля едно място, които също са номерирани. Те карат напред и паркират, когато стигнат до номера паркомясто, което са си избрали. Паркираща функция имаме, когато никой шофьор не избере мястото, което някой от други 14 си е намислил”.

    Григори Матеин от София спечели четвърта награда в категория “Физика и астрономия”.

    Той разработва методология за анализ и контрол на качеството и чистотата на течности на базата на спектъра на звука, издаван от тях при нагряване.

    А Марин Шаламанов от София и Васил Василев от Карлово, които имаха единствения истински приложим проект – система за валутна търговия – също получиха четвърта награда, в категория “Системен софтуер”.

    Проектът им е интересен с това, че използва методите на еволюцията, за да намери оптимална стратегия за търгуване на валутната борса.

    Състезанието Intel ISEF е програма на Обществото за наука и обществото, финансирано от едноименния световен производител на чипове, и се провежда от 1950 г. насам. Тази година нашите представители се изправиха срещу над 1700 ученици в гимназията от над 70 държави, региони и територии по света. Те бяха отбрани от близо 8 милиона деца, които всяка година се борят за възможността да се състезават в САЩ.

    Освен състезанието, събитието включваше и паралелна конференция, в която участваха множество учени от цял свят. Най-голямо впечатление на българския отбор е направил доклада на нобеловия лауреат по химия Мартин Чалфи.

    Той разкритикува остро няколко мита за науката – че тя се гради от “гении” с вродена “дарба”, че научните постижения винаги са плод на изключително дълъг план и че се извършват самостоятелно. Обратно, за повечето постижения са отговорни хора с правилната мотивация или късмет, работи се в групи или мрежа и много често случайни или странични наблюдения, понякога експерименти, направени в свободното време се оказват най-перспективни. Тоест науката е много по-достъпна за всеки, но далеч не е толкова идеализирана и подредена, колкото я изкарват.

    Чалфи силно критикуваше и учебниците, и научните програми, че идеализират науката, създавайки нереална представа дори у учениците за нея.

    http://clubz.bg/19901-chetirima_nashi_uchenici_se_vyrnaha_s_nagradi_ot_sasht

  2. ПМГ с достойно преставяне на Национална олимпиада по експериментална физика. Ученичката от 9 в клас Ирина Валентинова събра смелост и кураж да премери знанията си в ново състезание – олимпиада по експериментална физика. За Ирина това е четвъртото национално състезание по физика в рамките на учебната 2014-2015 г. Знанията и интересите в областта на физиката й осигуриха Първа награда на есенното състезание по физика, трета награда на пролетното състезание, на националната олимпиада 80% от максималния брой точки и последната изява – четвърто място в нейната възрастова група на Националната олимпиада по експериментална физика. Зад тези успехи на Ирина стоят много желание и упорит труд. Разбира се в подготовката си възпитаничката на ПМГ има решени няколко сборника със задачи, натрупани знания, анализирани факти и наблюдения и педагогическата подкрепа на препдавателя по физика Снежана Генова.

    http://pmg-lovech.com/news.php/iuliana-bliznakova

Comments are closed.