autizam204141Известна е следната фраза:

“Аутистичните  личности нямат долна и горна граница.  Те могат всичко и…нищо.”  Звучи странно, но е факт и трябва да знаем, че:

Аутизмът не е болест, а състояние.

      За него няма скъпо струващи операции, трансплантации. Няма увредена тъкан, различна е само структурата на мозъка, което се обуславя от липсата или недостатъчност на нервни връзки в най-висшата нервна система на човека – периферната нервна система на мозъчната кора. Еволюцията на човешкия мозък, постигната с хилядолетия, се преповтаря през първите 4 години от човешкия живот. В случай, че се провокира от силен стрес, възможно е мозъчната еволюция да заседне в нивото, при което е бил мозъка, в момента на стреса.

 autizam204144  Аутистичния спектър е изключително широк и той обхваща както невербални и затворени напълно в себе си деца, така и много вискокофункциониращи, които смятат наум 3 или 4- цифрени числа, но не могат да комуникират по „общоприетия” начин с връстниците си.

 

    През последните години, макар и да е доста трудна диагностиката, тази “диагноза” статистически изглежда така:

Преди 20 години, 1 на 10 000 деца страдаше от аутизъм.

Преди 5 години, 1 на 500 деца страдаше от аутизъм.

През 2008 г., 1 на 150 деца страдаше от аутизъм.

През 2010 г.,1 на 110 деца в света се диагностицира с аутизъм. 

     Според статистиката на Министерството на здравеопазването на Република България, в страната ни има над 16 000 деца, страдащи отсъстояние/синдром на аутизъм, като броят им расте.                                             Предполага се, че има лица без диагноза. В България, към настоящия момент, аутизмът рефлектира минимум върху 60 000 човека. Сигурно не сте подозирали, но аутистите могат да преуспеят и да станат дори известни. Сред личностите, които са се справили със странностите си и са успели да останат в историята и да покорят върхове са Леонардо да Винчи, Мария Кюри, Бетовен, Моцарт, Нютон, Марк Твен, Ван Гог, Айнщайн, Стивън Спилбърг, Джим Кери и Стив Джобс.

Ползвани материали: