stvatev602161Радка Рашева

Роден е на 6 февруари 1886 г. в Ловеч.   Завършва гимназия в Пардибуце, Чехия. Учи медицина в Хайделберг (1884/1885). Поради липса на средства си идва в България и две години е учител в Габрово. По това време е обявено Съединението на България и Сръбско-българската война, в които Стефан Ватев участва. След приключването й Лайпцигския университет(1888/1893) с отличен успех и докторска научна степен. Завръща се в родния град, където две години работи като ординатор в Ловешката първокласна държавна болница, в която управител е бъдещият професор д-р Петър Ораховац. Двамата ентусиасти са добър лекарски екип. През 1894 г. Ораховац и Ватев подготвят и издават първото за онова време научно-медицинско списание „Медицина”. През 1895 г. д-р Ватев печели конкурс и е изпратен на специализация по детски и вътрешни болести в Берлин.

През 1897г. е назначен за окръжен лекар в Силистра, където за кратко време успява да организира работата на санитарните служби в града и района.

През 1899 г. е назначен за гл. асистент в Александровската болница в София. От 1900 г. е старши лекар във вътрешното отделение, в което разкрива първия сектор в страната за прием и лечение на болни деца. От 1905 г. е назначен в същата болница за ръководител   на първото Детското отделение в България.

От 1908 до 1911 г. д-р Стефан Ватев оглавява Дирекцията за опазване на общественото здраве при Министерството на вътрешните работи. Създава дружество „Самарянка”, което подготвя среден медицински персонал, необходим както за военни нужди, така и на гражданските санитарни служби. Полага усилия да бъдат лекувани и ликвидирани заболявания като вариола, холера, малария. През годините, в които е ръководител на Дирекцията за опазване на общественото здраве (1908-1912), д-р Ватев работи за добри каузи и постига успехи – България е присъединена към Международната конвенция за борба против екзотичните инфекциозни болести, създаден е „Хигиеническият” институт, построен е Варненският детски туберкулозен санаториум, прави се разширение на Троянският туберкулозен санаториум.

По време на войните (1912-1918) е началник е на IV местна военна болница в София.

Д-р Стефан Ватев има големи заслуги за откриването на Медицински факултет към Софийския университет,   най-старата институция за висше медицинско образование в България, основан с декрет на цар Фердинанд през 1917 година. С откриване на Медицинския факултет (1918), той е избран за пръв ръководител на Катедрата по педиатрия с клиника по детски болести. От 1899 г. до 1936 г. е преподавател във Висшето училище по съдебна медицина и детски болести. Проф. Ватев е декан на Медицинския факултет на Софийския университет, действителен член на Българското книжовно дружество (БАН).

Стефан Ватев открива и първата Здравно съвещателна станция (1924) [днешните детски консултации], където работи на обществени начала. Успява да създаде мрежа от такива станции из цяла България. Прави всичко възможно да бъде намалена детската смъртност в страната.

Той е един от основателите на Съюза за закрила на децата в България. на Съюза на гимнаститческите дружества „Юнак”; на Българското лекарско дружество; Дружеството на българските публицисти и писатели; на Славянското дружество; на Археоложкото дружество и Българския лекарски съюз; Дружеството на инвалидите от войните; Дружеството за борба с детската престъпност и покровителство на малолетните престъпници и за построяване на „Дом на човещината”); на Българското археологическо дружество; Професорското дружество; Дружество на народното здраве и социалната хигиена; Дружеството на педиатрите в България ;от 1933 година е член на софийския Ротари клуб; на Всеславянския съюз на педиатричните дружества ; на Балнеоложкото дружество в България (1938); на Ловчанското културно благотворително дружество в София; член на Антропологическото дружество в Париж ; на Берлинското дружество за антропология, етнография и праистория; на Германското дружество по педиатрия и др.

Автор е на много научни трудове по детски болести и ръководства за правилно отглеждане и грижи за децата.

Основател и дългогодишен редактор и на редица медицински списания: „Медицински напредък”, „Летописи на Българския съюз”, „Съвременна хигиена”, „Педиатричен преглед”, „Известия на българското дружество „Червен кръст” ,„Нашето дете” и др.   Събраните от него над 400 народни песни, публикува в “Периодическо списание”.

Професор Стефан Ватев е един от основателите на музея в Ловеч , инициатор и член за написване и издаване на краеведската поредица „Ловеч и Ловчанско”.

Той е дарител на различни институции в страната и на родния си град.

За активната си научна и обществена работа е удостоен: с орден „За гражданска заслуга“ III и II ст.; орден „Свети Александър“ IV степен; медал „За наука и изкуство“ сребърен; Проф. Ватев е избран за почетен член на Дружество „Юнак“, Дружество „Червен кръст“, Дружество „Инвалид“ и Ловчанско читалище „Наука“, почетен гражданин на гр. София(1931) и на Ловеч (1936).

Улица в Ловеч носи неговото име.