litex1409131PFC Litex

Литекс допусна ново равенство у дома, завършвайки 1-1 със Славия. В оспорвания сблъсък оранжевите имаха териториално надмощие и повече чисти положения, но стражът на столичани Георги Петков се намеси отлично на няколко пъти. Дори в последните секунди на срещата той демонстрира невероятен рефлекс и спаси своите от загуба при удар на Джордан, след който топката срещна гредата.За ловчанлии се разписа албанецът Ваюши, който изравни след асистенция на Цветанов. За Славия преди това резултата бе открил Галин Иванов
Наставникът на ловчанлии Златомир Загорчич направи известни промени в състава си. Почивка бе дадена на националите Николай Бодуров и Симеон Славчев, които играха през паузата по два пълни мача за своите гарнитури. Като титуляр на върха на атаката се завърна възстановеният от травма Джордан, шанс по фланга получи и Момчил Цветанов.

Играчите на Литекс започнаха активно мача и още в 7-та минута отправиха опасен удар към вратата, но Петков сигурно спаси волето на Ваюши. Стражът се намеси успешно и няколко минути след това, когато с плонж отрази атрактивен удар на албанеца. Натискът в първите минути обаче не доведе до така желания и бърз гол.
В 28-та минута Славия изненада неприятно домакините с гол на Галин Иванов, който се измъкна зад гърба на отбраната и от малък ъгъл порази мрежата за 0-1. В ответната атака оранжевите можеха веднага да изравнят, но отново Петков показа рефлекс и изби силен шут на Джазула от границата на пеналта. До края на полувремето ловчанлии опитаха да застрашат вратата предимно чрез статични положения, но отбраната на гостите не допусна инфарктни ситуации.

В 54-та минута влезлият като резерва Симеон Славчев нахлу в наказателното поле, но стреля покрай гредата, а секунди по-късно Джордан бе блокиран и не успя от близо да се разпише.В 59-та минута натискът на оранжевите даде резултат и те заслужено стигнаха до попадение, дело на Ваюши. Албанецът засече отлично центриране на Цветанов и с премерен шут направи 1-1.

Играта се поизнерви, а славистите бяха декорирани с няколко жълти картона за нарушения.Литекс обаче не спря да търси победата до последния съдийски сигнал.В даденото продължение Джордан стреля отблизо, но отново Петков показа класа и опази мрежата си.При спасяването му топката срещна страничната греда.

Литекс – Славия 1-1
0-1 Галин Иванов(28)
1-1 Армандо Ваюши(59)

Градски стадион Ловеч, 1500 зрители, Съдии:Ал.Костадионов, Илков, Добрев, ДАС: Димитров, Богдев

Литекс: 30. Евгени Александров, 16. Страхил Попов, 4. Васил Божиков, 18. Илия Миланов, 3. Антон Недялков, 33. Джемал Берберович (45 – Славчев), 21. Александър Цветков ( 60-Златинов), 10. Юрген Джазула (78-Манолов), 77. Момчил Цветанов, 9. Уилмар Джордан , 14. Армандо Ваюши

Старши треньор: Златомир Загорчич

Славия: 1. Петков, 20. Димитров, 3. Желев, 19. Велков, 21. Пашов (57-Сандански), 23. Шалаев (88-Генев), 10. Попара, 33. Г.Иванов, 91. Да Силва (73-Невеш), 9. Курдов, 17. Атанасов

Старши треньор: Асен Букарев