litex2604151PFC Litex

Литекс тотално надигра ЦСКА и след победа с 2-0 измести „червените“ от третото място в класирането на „А“ група след 27-ия кръг. Офанзивен футбол, половин дузина положения и два гола на неудържимия Данило Асприля белязаха убедителния успех на оранжевите у дома. Ловчанлии се раздадоха максимално, но освен битка и здрави единоборства демонстрираха и привлекателен и атакуващ стил, който им донесе успех.

Наставникът Красимир Балъков заложи на подчертано офанзивна тактика. В предни позиции той пусна триото Ангелов-Йонсен-Асприля, а зад тях оперираше плеймейкърът Пауло Регула. Двубоят започна открито и нападателно от самото начало.

Още в 3-та минута ловчанлии стигнаха до сериозна голова опасност. Асприля нахлу с индивидуален рейд в наказателното поле и подаде, но отблизо Милчо Ангелов не успя да открие резултата.

Десетина минути след това Регула бе изведен зад гърба на отбраната, но ударът му мина в страни от вратата.Португалецът имаше още един шанс да шутира от дъгата на пенала, но не сполучи.В 19-та минута оранжевите ликуваха. Активният колумбиец Асприля нахлу отдясно и с кинжален удар по диагонала направи безпомощен Господинов за 1-0.

В 34-та минута ловчанлии изтърваха стопроцентова ситуация да покачат.Йонсен надбяга Краучнов и излезе очи в очи с Господинов, но младият страж майсторски спаси.

В 34-та минута натискът на Литекс все пак бе материализиран. Отново Асприля попадна в прегърдките на своите съотборници.Бързоногото крило пресече пас в пенала, преодоля хитро Господинов пред погледа на цялата защита и направи 2-0.

В 44-та минута Йонсен се пребори за топката и изведе перфектно Ангелов, но младокът изпусна да вкара отличното положение.

Второто полувреме също започна с динамичен футбол и положения. В 57-та минута Николич стреля от въздуха, но Баривиера се намеси блестящо. В ответната контраатака Асприля пробяга с топката повече от половината терен, излъга и защитник на армейците, но би до гредата.

Литекс продължи да контролира мача, но не можа да завърши по най-добрия и прецизен начин 2-3 свои атаки. Постепенно и двамата треньори направиха смени, пускайки в игра офанзвини играчи със свежи сили. Гостите опитаха поне да отбележат своя първи гол тази пролет, но ловешката отбрана не допусна изненади.

Литекс – ЦСКА 2-0

1-0 Данило Асприля(19)
2-0 Данило Асприля(34)

27 кръг на „А“ група, Градски стадион Ловеч, Гл.съдия: Ст.Ставров,

Литекс: 31.Винисиус Баривиера, 16.Страхил Попов, 5.Рафаел Перез, 13.Васил Божиков, 23.Иван Горанов, 93.Петрус Бумал, 15.Кристиян Малинов, 10.Пауло Регула(76-Десподов), 73.Милчо Ангелов,(76-Минчев) 11.Бьорн Йонсен, 70.Данило Асприля

ЦСКА: 1.Анатоли Господинов, 19.Апостол Попов, 14.Валентин Илиев, 66.Пламен Крачунов, 77.Тончи Кукоч(66-Соарес), 8.Борис Галчев, 16. Петър Витанов, 70.Жуан Фелипе, 7.Тони Силва(66-Стоянов), 11.Неманя Милисавлевич, 9.Стефан Николич