litex2607131PFC Litex

Литекс затвърди добрите впечатления от началото на сезона с уверена победа над Локомотив (София) като гост с 0:2. Оранжевите надиграха безапелационно столичния си съперник, но изпуснаха да вкарат още 3-4 гола. Успехът дойде след силна и нападателна игра, особено през първото полувреме и тактическа дисциплина и бързи контри след почивката. За победата се разписаха колумбиецът Джордан след асистенция на Джазула и младокът Симеон Славчев, който бе изведен от Сашо Цветков.
Двубоят започна повече от интересно. Още във втората минута железничарите стигнаха до опасен удар чрез Костадинов, но Пиргов майсторски спаси. След това в рамките на 120 секунди оранжевите изтърваха две чисти ситуации за гол. И в двата случая обаче Джордан действа припряно сам срещу вратаря и не успя да се разпише.

В 15-тата минута колумбиецът се реваншира за пропуските си и откри резултата. Нападателят бе изведен перфектно от Джазула зад гърба на отбраната и хладнокръвно вкара за 0:1. В 21-та минута Ваюши нацели напречната греда от границата на пеналта, възползвайки се от нов точен пас на сънародника си Джазула.

Полувремето завърши с нови две вихрени атаки на Литекс. Първо младокът Никола Колев шутира силно по диагонала, но Галев спаси, в 45-та при отлично двойно подаване между Джазула и Ваюши албанското крило бе повалено в наказателното поле, но съдиите прецениха, че няма нарушение за дузпа.

Ловчанлии бяха принудени да прекрояват състава си в движение заради принудителните смени на Илия Миланов и Никола Колев, които бяха заменени от Цветков и Манолов. Секунди след започването на втората част Илко Пиргов отново показа класа. Той парира с котешки рефлекс удар от упор на оставения непокрит Костадинов. В 62-та минута след бърза контраатака Джазула можеше да порази мрежата, но защитник блокира с шпагат удара му.

До края на мача темпото на играта падна и интересните моменти бяха рядкост. В 79-та минута силен шут на Манолов от 25 метра опасно профуча покрай дясната греда. В 89-та минута Литекс матира съперника си със светкавична контра. Цветков се пребори за топката и изведе перфектно Славчев, който напредна зад центъра и после уверено вкара за 0:2.

Локомотив (София) – Литекс 0:2

Съдия: Георги Димитров
Стадион: Локомотив, 2000 зрители

0:1 Джордан (15)
0:2 Славчев (89)
Локомотив (София): 84. Галев, 18. Дюлгеров, 6. Бранеков, 5. Ранджелович, 8. Трифонов, 33. Том, 94. Махамат (67 – Д. Колев), 17. Христов (77 – Цанков), 70. Костадинов, 7. Писаров (66 – Илиев), 76. Бибишков

Треньор: Емил Велев

Литекс: 26. Пиргов, 16. Попов, 18. Миланов (40 – Цветков), 4. Божиков, 3. Недялков, 33. Берберович, 6. Славчев, 10. Джазула, 8. Н. Колев (46 – Манолов), 9. Джордан, 14. Ваюши (89 – Златинов)

Треньор: Златомир Загорчич
Жълти картони: Недялков (35) , Ваюши (41), Берберович (43), Колев (67), Дюлгеров (90)