НАЕТИ ЛИЦА И СРЕДНА БРУТНА ЗАПЛАТА В ОБЛАСТ ЛОВЕЧ ПРЕЗ ТРЕТОТО ТРИМЕСЕЧИЕ НА 2016 ГОДИНА

По предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ) наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Ловеч към края на септември 2016 г. се увеличават с 86 спрямо края на юни 2016 г.

В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите  по трудово и служебно правоотношение(без лицата в отпуск по майчинство) в дейностите „Преработваща промишленост“ – 42.0% и „Търговия, ремонт на автомобили мотоциклети – 13.5%, със средна брутна месечна работна заплата съответно 831 и 668 лева.

В края на септември 2016 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Ловеч са с 1 218 или с 3.4% по-малко в сравнение с края на септември 2015 година.

srednazaplata112161В област Ловеч средната брутна месечна работна заплата за юли 2016 г. е 765 лв., за август – 739 лв., а за септември – 778 лева (фиг.1)

 

През третото тримесечие на 2016 г. средната брутна месечна работна заплата за областта се увеличава спрямо второто тримесечие на 2016 г. с 3.4%  като достига 761 лева.

Месечното възнаграждение на наетите жени, които са 51.5% от всички наети през тримесечието, е с 8.0% по-ниско от средната за областта и с 15.3% по-ниска от средната месечна заплата на мъжете.

В сравнение с третото тримесечие на 2015 г. средната брутна месечна работна заплата за Ловешка област нараства с 11.3%.

В област Ловеч през третото тримесечие на 2016 г. с най-високо средно месечно трудово възнаграждение са наетите лица в „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – 1 296 лева, а най-ниско платени – в „Административни и спомагателни дейности“- 493 лева.

 

 

 

Методологични бележки

Данните са получени от тримесечното Наблюдение на наетите лица, отработеното време, средствата за работна заплата и други разходи за труд, което има за цел да изследва текущото състояние и динамика на основни аспекти на пазара на труда. Наблюдението е репрезентативно като се използва стратифицирана случайна извадка от предприятия.

Генералната съвкупност се стратифицира по следните критерии: териториален признак – 28 административни области, икономическа област по КИД – 2008, размер на предприятието според броя на заетите лица.

Методологията на тримесечното наблюдение на наетите лица, отработеното време, средствата за работна заплата и други разходи за труд, както и актуални данни могат да бъдат намерени на сайта на НСИ:    http://www.nsi.bg/статистически данни.

13 коментара

  1. Много ми напомняте за вестник работническо дело и хвалебствена статия за преизпълнена петилетка!

  2. А стига Беее…избихте рибата в градааа—стига сте лъгали— елате в елпром—

  3. Забележи,че става въпрос за област Ловеч,а не за община Ловеч.

  4. Я виж ти!?Защо ли хората в града не го усещат по жизнения си стандарт.Спрете да публикувате лъжи и фалшиви стъкмистики!

Comments are closed.