akimov2706131Генадий Маринов Троян 21

С 15 гласа „за” вотът на недоверие срещу председателя на Общинския съвет в Троян мина * Подкрепиха го вносителите от БСП, съветниците от „Атака”, ДПС и ВМРО, а решителният глас дойде от своите от ГЕРБ

МИНКО АКИМОВ (ГЕРБ) бе свален от поста председател на Общинския съвет в Троян на днешното редовно заседание на местния парламент (27 юни, четвъртък). В процедура на тайно гласуване 15 души подкрепиха поискания от групата на БСП вот на недоверие на председателя и нужните 50% плюс 1 от общия брой на съветниците (29), според изискванията на чл. 23, ал. 1, т. 4 от правилника, бяха постигнати.
РЕЗУЛТАТЪТ от гласуването обаче бе непредвидим до последния момент. Защото не бе ясно дали към 10-те човека от БСП и очакваната подкрепа от съветниците от ДПС и ВМРО – Айнур Кехайова и Даниел Сираков (г-жа Кехайова по принцип гласува със социалистите, а г-н Сираков от трибуната заяви, че ще подкрепи вота и се мотивира защо), ще се намерят още три гласа. Макар че след като се прие вотът да бъде таен, се разбра, че краката на председателя сериозно се клатят; при явен вот шансовете за оцеляване бяха много по-големи.
ОТ ДВАМАТА от „Атака” – инж. Илиян Пеевски и Васил Шейретов – можеше да се очаква и едното (да подкрепят вота, което би било логично с оглед предишни нападки срещу председателя и партията му), и другото (да пасуват или изобщо да не участват в гласуването, т.е. индиректно да дадат рамо на председателя, каквито индикации също имаше – г-н Пеевски вече бе коментирал в интернет, че Законът за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/ не предоставя възможност да се иска оставката на председателя и намекваше, че ще гледа „сеира” отстрани). В хода на дебатите обаче се изясни, че атакистите ще подкрепят вота.
НО И В ТОЗИ СЛУЧАЙ един глас не достигаше. Очевадно бе, че гласът няма да дойде от 4-членната група на „Избор за Троян” – и заради досегашните отношения на твърда подкрепа за г-н Акимов и групата на ГЕРБ, и защото при обсъждането техният човек инж. Ангел Балев бе вторият най-твърд защитник на председателя (първият бе инж. Марин Радевски от ГЕРБ) и дори размаха пръст на поискалите оставката и на кмета Донка Михайлова, а при гласуването отказа да влезе в тъмната стаичка, обяви случващото се за фарс и демонстративно пусна празен плик, както го направиха и колегите му от групата.
ОЧЕВИДНО БЕ, че нужният глас няма да е и на човека на ДСБ инж. Милко Станчев  – и защото именно той издигна кандидатурата на г-н Акимов и по принцип гласува с ГЕРБ, и защото няма как да подкрепи искане на БСП. Още по нямаше как вотът да получи подкрепа от представителя на РЗС Трифон Трифонов – публична тайна е, че той е зависим от силни хора в ГЕРБ, пък и по съюзническа партийна линия.
ОСТАВАШЕ гласът да дойде от ГЕРБ. И със сигурност той дойде оттам. Като вариантите за „предателството” са няколко: някой от верните хора в на председателя на местната партийна структура Сашо Данков, който е в открита война с г-н Акимов от доста време и дори поиска оставката му в края на миналата година (примерно съветникът д-р Милко Минков); или председателят на Икономическата комисия Йордан Данков (брат на Сашо Данков, който по наша информация е имал сдърпване с председателя на заседанието на комисията преди два дни); или пък, което е и най-вероятното – д-р Цветомила Дудевска, подкрепила преди това предложението гласуването да е тайно и в някаква степен предопределила изхода. Любопитен е и фактът, че голямата част от групата на ГЕРБ гласува не „против”, а „въздържал се”; в случая това бе едно и също – противопоставяне на поискания вот на недоверие, и все пак не е съвсем същото, има нюанс, който не е за пренебрегване.

 
КАКВО МОЖЕМ да очакваме след червения картон за Минко Акимов? Има две противоположни възможности. Първата – реваншистки действия от страна на групата на ГЕРБ или на определени нейни представители и опити да се вгорчи живота на кмета Донка Михайлова (изключително острото изказване на инж. Радевски, чиято основна мишена бе именно г-жа Михайлова, подсказва точно такъв развой). Втората, обратната – след като „дразнителят” го няма, ГЕРБ и БСП да бият ръката и да станем свидетели на една управленска колаборация, която може да е и за добро, но може да е и за лошо. Имаше и трети вариант – Минко Акимов да оспори решението, опирайки се на липсата на регламентация  на подобен вот в ЗМСМА (което обаче е малко вероятно, след като г-н Акимов обяви, че ще облекчи процедурата с допълнително доброволно подаване на оставката си).
 
В ЧИСТО ПРОЦЕДУРЕН план пък ще трябва да се свика извънредно заседание на Общинския съвет, на което да бъде избран нов председател. Тук проблемът е, че сесията може да се свика само от председателя, коeто е някаква формална пречка, на която трябва да се намери бързо решение. Волята е тази извънредна сесия да е в началото на м. юли и да даде възможност редовната сесия да се проведе както си е по план – в края на същия месец. След свалянето му от поста председател на Общинския съвет Минко Акимов не губи статута си на общински съветник